Stok yönetiminde çok kriterli ABC analizi
  1. Tez No: 13329
  2. Yazar: CEVDET ÜRENCİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, klasik ABC Analizlerinin ötesinde, bir den fazla kriterin değerlendirilmesi, sonuçlarının analiz edilmesi ve bu tür malzeme sınıflandırmalarının işletmeler deki önemi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla stok parçalarını içeren bir veri tabanı oluşturulmuş ve sınıflandırma yapılacak malzemeler bu alana girilmiştir. Daha sonra belirlenen kriterlere göre ayrı ayrı sınıflandırmalardan hareketle tüm kriterlere belirli ağırlık verilerek çoklu sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırmaları yapmak için Dbase III Plus veri tabanı sistemi kullanılarak, gerekli programlar yazılmış ve uygulamalar, IBM PS/2 tipi bilgisayarda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, beyond the classical ABC analysis, emphasis is given to the evaluation of more than one criterion, analysis of the results and importance of such material clasification in business enterprises are being emphasized. In this study, a data base was developed and the materials to be classified were placed in the fields. Later a multi classification was made by giving certain weights to all criteria which were set. In order to make this classification the required programmes have been written in dbase III Plus data base and the applications were carried out with an IBM PS/2 type computer.