İki kutuplu dolgulu kolon reaktöründe mangan (III) asetat elektrosentezinin optimizasyonu
  1. Tez No: 13330
  2. Yazar: ALTAN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. TARIK PEKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel açıdan önemli bir yükseltgen ve katalizör olan mangan(III) asetatın, iki kutuplu dolgulu bir elektrokimyasal reaktörde sentezinde çalışma koşullarının deneysel optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada etkin ve deneysel çalışmalara uygun olan optimizasyon yöntemlerinden“Simpleks Yöntemi”kullanılmıştır. Deneyler kesikli ve sürekli proses olmak üzere iki grupta yürütülmüştür. Amaç fonksiyonu olarak seçilen kimyasal dönüşüm oranı, optimum koşullarda kesikli proses çalışmalarında ?o94, sürekli proses çalışmalarında; akım hızı 0,02 ml/sn- yüksek derişimde ?o92,4, akım hızı 0,04 ml/sn-yüksek derişimde ?o85, ayrıca akım hızı 0,04 ml/sn-düşük derişimde ?o75,2 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar; akım verimi, hacim-zaman verimi ve enerji tüketimi gibi parametreler göz önüne alınarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, optimization of experimental conditions for the generation of manganese ( 1 1 ) acetate, which is an important oxidizing agent and catalyst used in industry, using a bipolar backed bed electrochemical reactor was carried out. A simplex method which is the effective and convenient optimization method for the experimental works were done at two groups as batch and continious processes. The chemical conversion ratio sellected as the aim function has been 94?o for the batch process, 92,4?o for the continious process with the | manganese ( 1 1 ) acetate| solutions of high concentrations as flow rate was 0,02 ml/sec. It has been 85?o with the solutions of high concentrations, 75,2?o with the solutions of low concentrations at the flow rate of 0,04 ml/sec. These results were given by taking into account of the parameters such as current efficiency, spacetime yield and energy consumption.