Diş ürünleri üretiminde AHP ve ABC yaklaşımları ile stok sınıflandırması
Stock classification with AHP and ABC approaches in dental products production
- Tez No: 902323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan çalışma, endüstri mühendisliğinin önemli faaliyet alanlarından biri olan stok yönetimi ve sınıflandırılmasında optimizasyonun sağlanabilmesi adına dental ürünlerin stok yönetiminde Hiyerarşik Karar Verme Yöntemi (AHP) ve Etkinlik Temelli Maliyetlendirme (ABC) analizleri uygulanabilirliğini incelemektedir. Bu kapsamda firmanın stokları tam bir envanter analizinden geçirilmiş ve hem finansal değerleri hem de stratejik önemleri açısından bir değerlendirme yapılmıştır. ABC analizinde ürünler finansal değerlerine göre A, B ve C kategorilerine ayrılırken, AHP analizinde ürünler çok kriterli bir yapıda stratejik önemlerine göre talep, fiyat, teslim süresi, değer kaybı ve önem derecesi üzerinden sıralanmıştır. Bu iki yaklaşımın birlikte değerlendirilmesiyle daha kapsamlı bir stok yönetimi stratejisi oluşturulmuştur.ABC analizinde A kategorisindeki ürünler, toplam stok değerinin %80'ini, B kategorisindeki ürünler toplam stok değerinin %15'ini, C kategorisindeki ürünler ise %5'ini temsil etmiştir. A kategorisi ürünleri ciddi bir stok takibi ve kontrolü gerektirirken, B kategorisi orta dereceli öneme sahip ürünleri, C kategorisi ise düşük maliyetli ve yüksek miktarlı ürünleri içermiştir.AHP analizi ise, ürünlerin stratejik önemini değerlendirmek için talep, teslim süresi, fiyat ve değer kaybı gibi kriterleri dikkate almıştır. Bu sayede stratejik açıdan önemli ürünler tespit edilmiştir. AHP analizinde ilk 10 sırada yer alan bazı ürünler ABC analizinde de A kategorisinde değerlendirilirken, bazıları ise B ve C kategorilerinde yer almıştır. Bu farklılık, AHP'nin stratejik önceliklere odaklandığını, ABC'nin ise finansal değerlendirme odaklı olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, AHP ve ABC analizlerinin bir arada kullanılmasının stok yönetimi açısından önemini ortaya koymuş ve stratejik karar alma sürecinde her iki yöntemin kombinasyonunun, stok yönetimi bağlamında ve finansal, stratejik açılardan önemli ürünlerin belirlenmesini ve yönetilmesini kolaylaştırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the applicability of Hierarchical Decision Making Method (AHP) and Activity Based Costing (ABC) analysis in dental product inventory management to optimize one of the crucialareas of industrial engineering: inventory management and classification. Within this scope, the company's inventory underwent a comprehensive inventory analysis and was evaluated both in terms of financial value and strategic importance. In ABC analysis, products are categorized into A, B, and C based on their financial value. In AHP analysis, products are ranked based on their strategic importance in a multicriteria structure considering demand, price, delivery time, value loss, and importance level. A more comprehensive inventory management strategy was developed by evaluating these two approaches together. In ABC analysis, products in category A represented 80% of the total inventory value, products in category B represented 15%, and products in category C represented 5%. Category A products required rigorous inventory tracking and control, while category B products included items of moderate importance, and category C products encompassed low-costandhigh-volumeitems. The AHP analysis, on the other hand, considered criteriasuch as demand, delivery time, price, and value loss to evaluate the strategic importance of products. This enabled the identification of strategically important products. While some products ranked in the top 10 in the AHP analysis were also classified as A in the ABC analysis, others were categorized as B and C. This difference highlights that AHP focuses on strategic priorities, while ABC is focused on financial evaluation. These results demonstrate the significance of using AHP and ABC analyses together for inventory management. The combination of both methods in the strategic decision-making process facilitates the identification and management of critical products in terms of inventory management, both financially and strategically.