Kırsal geleneksel konut dokusunun turizm bağlamında değerlendirilmesi, Cumalıkızık örneği
The evaluation of the rural traditional housing pattern within the content of tourism, Cumalıkızık case
- Tez No: 133299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
KIRSAL GELENEKSEL KONUT DOKUSUNUN TURİZM BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ, CUMALIKIZDK ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Nilüfer GÜRER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Toplumların geleneksel yaşam biçimlerini ve sahip oldukları kültürel özellikleri yansıtan kırsal alanların korunması ve gelecek nesillere aktarılması, ulusal mirasın sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Uluslararası düzeyde, başarılı olan uygulamalarda, kırsal alanların korunma süreci incelendiğinde, bu alanların ekonomik olarak ek sektörlerle desteklendiği, bu sektörlerin başında da turizm sektörünün geldiği görülmektedir. Alternatif turizm türlerinden olan kırsal turizm, kırsal yapının devamlılığı ve geleneksel yaşam biçimlerinin sürdürülebilirliğinde etkin bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de kırsal alan koruma kavramı oldukça yenidir. Bu sebeple yapılan tez çalışmasında, Türkiye'de kırsal alanların korunmasına yönelik olarak kırsal turizmin etkinliği araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak bugüne kadar tarihi ve geleneksel yapısını koruyan Bursa - Cumalıkızık kırsal yerleşimi seçilmiştir. Çalışma literatür tarama, anket ve arazi çalışmaları ve analiz aşamalarını içermektedir. Kırsal turizmin, doğru uygulama araçlarının seçimi, planlı yaklaşım ve eğitimle geleneksel kırsal konut dokusunun korunması, yaşatılması ve geleceğe aktarılmasında etkin bir sektör olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.11 Bilim Kodu : 12 Anahtar Kelimeler : Koruma, sürdürülebilirlik, kırsal alan, kırsal turizm, geleneksel kırsal yerleşimler Sayfa Adedi : 219 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Zuhal ÖZCAN
Özet (Çeviri)
Ill THE EVALUATION OF THE RURAL TRADITIONAL HOUSING PATTERN WITHIN THE CONTENT OF TOURISM, CUMALIKIZIK CASE (M.Sc. Thesis) Nilüfer GÜRER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT For the sustainability of the national heritage, the conservation of the rural areas which reflects traditional life styles and cultural characteristics of the communities is important. When the conservation process of projects successful at international level is analyzed, it is seen that the economic support of a second sector, like tourism, is needed. As an alternative tourism,“rural tourism”is an effective sector for the sustainability of rural life and its structure. The conservation of rural areas is a rather new concept in Turkey. Therefore, the effectivity of rural tourism on the rural conservation is investigated in this thesis. For the case study, Bursa- Cumahkizik municipality, which preserved its traditional and historical values, is selected. This thesis work comprises the literature survey, the questionnaire and the field study applied together with the data analysis phases. With proper and applicable instrumentations, pre-set approach, and continuous training, the“rural tourism”is tried to be shown as an effective sector in conservation of rural housing patterns and conveying it to future generations.IV Science code : 12 Key Words : Conservation, sustainability, rural area, rural tourism, traditional rural settlements Page Number : 219 Adviser : Assoc.Prof.Dr. Zuhal ÖZCAN