Taşıt iç mekan ergonomisinin trafik kazalarına etkileri
The Affects of ergonomics in vehicle on traffic accidents
  1. Tez No: 133300
  2. Yazar: EROL BAŞARAN BURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ergonominin temel amacı, çalışma ortamlarında insanların güvenliğini ve konforunu sağlamaktır. Trafik ortamındaki taşıt, bir sürücünün çalışma ortamı olarak kabul edildiğinde, sürüş rahatlığını sağlamak ve trafik kazalarını engellemekte ergonominin bir hedefi olur. Taşıt ve sürücü değişik fonksiyonlar icra ettikleri halde, tipik bir insan-makine sistemini oluştururlar. Taşıtlarda iç mekan ergonomisi uygun olduğu sürece, taşıt-sürücü sistemi görevini tam olarak yerine getirebilir. Bu çalışmanın amacı, taşıt iç mekan ergonomisinin önemini vurgulamak taşıt iç mekan ergonomisinin ihmal edilmesinin taşıt- sürücü sistemi performansı ve sistem konforu üzerinde bazı problemler doğurabileceğini ispatlamaktır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, taşıt tasarımı, trafik kazası, güvenlik, konfor Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
The aim of ergonomics is to provide human safety and comfort in the work environment If the vehicle in the traffic environment is considered as the work environment of the driver, providing driver's comfort and preventing the traffic accidents would be the aims of ergonomics. Altough the vehicle and the driver carry out different functions, they form a typical man-machine system. As long as the ergonomics in vehicle is convenient, the vehicle-driver system can perfom its function completely. The purpose of this study is, to emphasize the importance of design in vehicles and to prove if there is a negligence of ergonomics in vehicle design can cause some problems on the vehicle-driver system like performance and comfort of the system. Science Code Keywords Page Number Adviser 708 Ergonomics,vehicle design,traffic accident,safety, comfort 117 Prof. Dr. Duran ALTTPARMAK