Sıvılaşma ve sıvılaşma metotlarının irdelenmesi
Examination of liquefaction potential and methods
- Tez No: 133303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
SIVILAŞMA VE SIVILAŞMA MET0DLARIN1N İRDELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ali ATEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Türkiye'de meydana gelen tüm depremlerde sıvılaşma olgusunun gözlenmesine rağmen, 1992 Erzincan depremine kadar bu olguya dikkat edilmemiştir. Sıvılaşmanın yapılarda neden olduğu en yıkıcı etki, 1999 Kocaeli depremi sırasında Adapazarı'nda meydana gelmiştir. Türkiye'de düzlük bölgelerde yer alan sıvılaşma alanlarının ortak özellikleri. Düşük SP.T-N değerlerine sahip ince taneli gevşek kumların ve oldukça sığ konumdaki yeraltı su seviyelerinin varlığıdır. Bu çalışmada sıvılaşma potansiyeli ile ilgili genel bir değerlendirme, metot ve çözüm önerilerinde bulunulmuş ve önlemle ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 714 Zemin, Sıvılaşma, SPT-N 141 YARD. DOÇ. DR. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
EXEMINATION OF LIOJJEFACTİON POTENTIAL AND METHODS ( M.Sc. Thesis) Ali ATEŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND THECNOLOGY September 2003 ABSTRACT Although the liquefaction phenomen was observed in almost earthquakes occured in Türkiye, any attention was not given to liquefaction untill the devastating recent 1992 Erzincan earthquake. The most devastating effect of liquefaction on structures was observed in Adapazarı during 1999 Kocaeli earthquake. The common features of the liquefaction sites, lowlands were the presence of loose fine sands low SPT-N values and considerably shallow ground water levels. In this study, the general evaluation, methods, solutions proposals related with liquefaction were obtained and the study concerning with prevention liquefaction were mentioned additionally. Science Code Key Words Page Number Adviser 714 Soil, Liquefaction, SPT-N 141 Assistant Professor Mehmet ORHAN