Farklı ısıl işlemlerdeki 8620 sementasyon çeliğinin abrasiv aşınma davranışları
Abrasive wear behaviour of 8620 cementation steels with different heat treatments
- Tez No: 133304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
FARKLI ISIL İŞLEMLERDEKİ 8620 SEMENTASYON ÇELİĞİNİN ABRASİV AŞINMA DAVRANIŞLARI (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet TABUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada numune olarak dişlilerin üretiminde yaygın olarak kullanılan 8620 sementasyon çelikleri incelenmiştir. Değişik ısıl işlemler uygulanarak hazırlanan numuneler farklı sementasyon derinliği ve farklı yüzey sertliklerine sahip olmuşlardır. Farklı sementasyon derinliğine ve yüzey sertliğine sahip numuneler pim disk (pin-on disk) abrasiv aşınma test cihazı kullanılarak aşınma deneyi yapılmıştır. Farklı ısıl işlemler uygulanarak hazırlanan 8620 sementasyon çelikleri farklı yüklerde ve farklı aşınma yollarında teste tabi tutularak abrasiv aşınma davranışları incelenmiştir. Aşınma testlerinde alüminyum oksit ve silisyum karbür taneli abrasiv aşındırma kağıtları kullanılmıştır. Test sonuçlarında yüksek sertlik kazandırılan numunelerin aşınma direncinin de yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca aşındırıcı malzemenin sertliğinin de aşınma direncini önemli ölçüde etkilediği deneysel olarak bulunmuştur. Bilim kodu : 10.10.20 Anahtar kelimeler : Aşınma, Sementasyon Çeliği Sayfa adedi : 112 Tez yöneticisi : Doç.Dr. Mahmut İZCİLER
Özet (Çeviri)
ABRASIVE WEAR BEHAVIOUR OF 8620 CEMENTATION STEELS WITH DIFFERENT HEAT TREATMENTS (M. Sc. Thesis) Mehmet TABUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT 8620 cementation steels used widely in gear production have been selected as specimens in this study. These specimens which have been prepared using different heat treatment procedures, have different surface hardness values and different cementation depths. On these specimens with different cementation depths and surface hardness values, wear tests using pin - on disk abrasive wear test device has been carried out. Abrasive wear behaviors of these 8620 cementation steels prepared using different heat treatment procedures has been studied testing under different loads and different wear paths. During these tests, aluminum oxide and silicon carbide grain abrasive wear papers have been used. Test results have shown that the specimens with higher surface hardness values also have high wear resistance. Also, it has been experimentally shown that the hardness of the abrasive material considerably affects the wear resistance. Science Code Key Words Page number Adviser 510.10.20 Wear, Cementation Steels 112 Associate Professor Mahmut İZCİLER