Çelik esaslı çatı kaplama malzemelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
An Investigation of mechanical and physical properties of steel bearing roof tile materials
  1. Tez No: 133309
  2. Yazar: FATİH MEHMET DOKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÇELİK ESASLI ÇATI KAPLAMA MALZEMELERİNİN FİZİKSEL VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih Mehmet DOKGÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2003 ÖZET İnsanoğlu, geçmişten günümüze barınma ihtiyacını karşılayabilmek için her zaman bir çözüm bulmuştur. Barınma ihtiyaçları için evler yaparken de çatılarını mutlaka bir malzemeyle kaplamışlardır. Çatı malzemelerinin önemi, zaman ilerledikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye' de halen kullanılan ve yurt dışında üretilen iki farklı firma ürünü kiremit görünümlü çelik esaslı çatı kaplama malzemelerinin ( çelik kiremit ) fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla bu malzemeler üzerinde fiziksel, kimyasal ve mekanik deneyler TS EN 508-1 ve ilgili literatürlere göre yapılmıştır. Yapılan deneylerde, gerçek boyutlardaki numuneler kullanılmıştır. Sonuç olarak, çelik kiremitlerin TS EN 508-1' e uygun olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu :225.11.0i Anahtar Kelimeler : Çatı, Kiremit, Çelik Kiremit Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Hanifı TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF MECHANICAL AND PHCSICAL PROPERTIES OF STEEL BEARING ROOF TILE MATERIALS (M.Sc.Thesis) Fatih Mehmet DOKGOZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT Homan being always find a solution for taken shelter from past to mowdays. When building houses for sheltering they covered roofs with a material. Importance of roof covering materials is better understand as the time passes. In this study two different roof covering materil's which are being used in Turkey and produced in foreign countries pysical, chemical and mechanical properties were investigated. For this purpose, physical, chemical and mechanical tests were performed according to TS EN 508-1 and related literature. During testing specimens having 1:1 dimensions were used. As a result, it was determined that steel tiles are oppropriate according to TS EN 508-1. Science Code : 225.11.01 Key Words : Roof, Tile, Steel Tile Page Number : 55 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Hanifi TOKGÖZ