Perlitin çimentoda puzolanik katkı maddesi olarak kullanılabilirliği
Usability of perlite as a puzzolanic admixture in cement
- Tez No: 133308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
perlitin çimentoda puzolanik katkı maddesi olarak kullanılabilirliği (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet BULGU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada, çimento üretiminde puzolanik katkı malzemesi olarak Manisa (Yundağı) yöresi ham perlitinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla ham perlit, çimento ağırlığının % 5, % 10, % 15, % 20, % 25 ve % 30' u oranlarında doğrudan klinker ve alçı taşı ile birlikte öğütülmüş ve perlit katkılı çimentolar elde edilmiştir. Üretilen çimentoların fiziksel ve kimyasal özellikleri, deneylerle belirlenmiştir. Üretilen çimentolar ile hazırlanan harç numunelerinin 7, 28, 90 gün yaşlarındaki mekanik özellikleri ve 4, 7, 14, 28, 56 gün yaşlarındaki boy değişimi değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen dayanım sonuçlarına göre perlit, çimento, harç ve beton üretiminde puzolanik katkı olarak, % 5, % 10, % 15, % 20 ve % 25 oranlarında kullanılabileceği belirlenmiştir. Bilim Kodu :2251101 Anahtar Kelimeler : Perlit, puzolanik katkı, katkılı çimento, mekanik özellikler. Sayfa Adedi :77 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ
Özet (Çeviri)
11 USABILITIY OF PERLİTE AS A POZZOLANIC ADMIXTURE IN CEMENT (M.Sc. Thesis) Mehmet BULGU GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, usability of raw perlite, which is obtained from Manisa- Yundağı region as a pozzolanic admixture for cement production was investigated. For this purpose raw perlite grinded together with clincer and gypsum as 5, 10, 15, 20, 25, 30 % by weight of cement and perlite added cements were obtained. Chemical and physical properties of produced cements were determined by tests. Mechanical properties at 7, 28, 90 days age and shrinkage valves at 4, 7, 14, 28, 56 days age of mortar specimens prepared by the previously produced cements were determined. According to strength results obtained, it was determined that perlite can be used as pozzolanic admixture in cement, mortar, and concrete production with 5, 10, 15, 20, and 25 % percentages. Science Code :2251101 Key Words :Perlite, pozzolonic admixture, blended cement, mechanical properties Page Number :77 Adviser : Assoc. Prof. Dr. H. Yılmaz ARUNTAŞ