Çelik yapılarda kaplama seçimi ve uygulanması
Choise and practice of the cladding of steel structures
- Tez No: 95046
- Danışmanlar: PROF. A. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çelik yapılarda kaplama seçiminde performans beklentileri, ekonomi ve estetik faktörler düşünülmelidir. Çelik yapılarda kaplama malzemesi olarak metal paneller, cam, cam takviyeli polyester, polikarbonat, bitümlü membranlar, plastik esaslı membranlar ve izolasyon malzemeleri kullanılır. Uygulama yöntemleri malzeme cinsi ve kombinasyonuna göre çeşitlilik sergiler. Bazı sistemlerde kaplama katmanları şantiyede biraraya getirilirken sandviç paneller gibi bir kısım sistemlerde de tüm tabakalarıyla fabrikada hazır edilmiş kaplama malzemelerinin şantiyede sadece yerine montajı söz konusudur. Malzemenin proje ihtiyaçlarım tamamen karşılaması, bununla birlikte doğru kaplama işçiliği ve her aşamada yeterli şekilde denetim yapılması zorunludur. Çelik yapıların çatı ve cephe kaplamasında, bunun yapının son katı olduğu, tamamen dış ortamın çetin şartlarına maruz kalacağı ve bu şartlardan kendisinin etkilenmemesi gerektiği gibi yapıyı da bu koşullardan koruyacak şekilde projelendirilmiş ve uygulanmış olması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the desicion of the cladding system of steel structures performance expectations, economy and esthetics must be considered. For the cladding of the steel structures, metal panels, glass, reinforced polyester, polycarbonates, bituminous membranes and plastic based membranes and insulation materials are used. Method of practice changes according to the kinds and the combinations of the materials. In some systems cladding layers are gathered on site while the other systems are fixed at factory and only installed on site. Materials should response to all of the project requirements and also installation must be done right and every step of the practice should be under satisfactory control. While cladding the facades and the roofs of steel structures, it should never be forgotten that it is the shell of the building, it will be in direct contact with the hard environmental conditions and that, besides resisting these conditions itself, it must be designed and installed in the way that it will also protect the whole building from the effects of these conditions. viu