Türkiye'nin deniz çevresini korumaya yönelik yapmış olduğu ulusal ve uluslararası çalışmalar ve ilgili yasal düzenlemelerin incelenmesi
The Evaluation of the national and international studies and related legal arrangements made for protecting the sea environment of Turkey
  1. Tez No: 133311
  2. Yazar: AYŞE ESİN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. FERDA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
TÜRKİYE'NİN DENİZ ÇEVRESİNİ KORUMAYA YÖNELİK YAPMIŞ OLDUĞU ULUSAL VE ULUSLAR ARASI ÇALIŞMALAR VE İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe Esin BAŞKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 İ ÖZET j 4. Günden güne çevre sorunlarına verilen önem artmaktadır. Deniz kirliliği de | başta gelen çevre sorunlarından biridir. Türkiye'de deniz kirliliğini önlemeye I yönelik ulusal ve uluslar arası boyutta pek çok çalışma yapılamaktadır. î Ülkemizde yasal düzenlemeler dış ülkelerle benzer gelişmeler göstererek < ilerlemektedir. Ulusal çalışmalara verilebilecek başlıca örnekler, Çevre | Kanunu, Su Ürünleri Kanunu, Su Kirliliği Yönetmeliği, Limanlar Yasası ve I ) Sahil Güvenlik Komutanlığı Yasası' dır. Türkiye'de yapılan ilk yasal ] düzenlemelerden birisi“Limanlar Kanunu”dur. Türkiye'nin taraf olarak | katıldığı uluslar arası çalışmalar ise Marpol (73/78) Sözleşmesi, Akdeniz'in | Kirliliğe Karşı Korunması (Barselona) Sözleşmesi ve Protokolleri, Karadeniz'in | Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi ve Protokolleri ile Basel Sözleşmesi'dir. Ayrıca büyük bir stratejik öneme sahip boğazlarımızla ilgili j çeşitli önemli trafik düzenlemeleri yapılmaktadır. Ancak bu gelişmeler umut İ verici ve sevindirici olmakla beraber sorunların oluşma hızı karşısında zaman i zaman yavaş kalabilmektedir. f Bilim Kodu : 912 Anahtar Kelimeler : Deniz Kirliliği, Akdeniz, Barselona, Karadeniz, Bükreş, Marpol, Basel, Sözleşme Sayfa Adedi : 256 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. S.Ferda MUTLU
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE NATIONAL AND INTERNATIONAL STUDIES AND RELATED LEGAL ARRANGEMENTS MADE FOR PROTECTING THE SEA ENVIRONMENT OF TURKEY (M.Sc. Thesis) Ayşe Esin BAŞKAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT The importance giving to environmental pollution increases from day to day. One of the most important environmental pollution is sea pollution. There are many national and international arrangements done in Turkey. Legal arrangements made by Turkey are similar to the other countries. The examples of national arrangements are; Law of Enviroment, Law of Water Products, Regulations of Water Pollution, Law of Harbour and The Commandership of Coast Guard Law. One of the first legal arrangements is“Law of Harbour”made by Turkey. The international agreements supported by Turkey are; Marpol (73/78) Agreement, Mediterranean (Barcelona) Agreement and Protocols, Black Sea (Bukres) Agreement and Protocols, and Basel Agreement. Also, some important arrangements has been done about the traffic rules in straits. All of these arrangements presence gives hope and happiness but sometimes these arrangements can be late against to the speed formation rate of problems. Science Code: 912 KeyWords : Sea pollution, Mediterranean, Black Sea, Barcelona, Bukres, Marpol, Basel, Agreement Page Number: 256 Adviser : Asst. Prof. Dr.S. Ferda MUTLU