İzmir Körfezi'nin kirliliği, kaynakları ve giderilme tekniklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of İzmir Bay's pollution, sources and technics of abatement
  1. Tez No: 133312
  2. Yazar: TUĞRUL BEYAZIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İZMİR KÖRFEZİ'NİN KİRLİLİĞİ, KAYNAKLARI VE GİDERİLME TEKNİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuğrul BEYAZIT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Günümüzde teknolojik gelişim, nüfus artışı, plansız kentleşme ve sanayileşme neticesinde doğal kaynaklarımız hızla tüketilmekte ve kirlenmeye maruz kalmaktadır. Kirlenme ve bilinçsizce tüketim neticesinde dünyada ekosistemimizde istenmeyen değişimler olmaya başlamıştır. Ülkeler kaynakların dengeli tüketimi, çevre kirliliği gibi konularda bireysel ve uluslar arası çalışmalarla ve ortak anlaşmalarla bu sorunlara çözüm arayışı içine girmişlerdir. Ülkemizde de en büyük doğal körfezimiz olan İzmir Körfezi' nde 1960'lı yıllardan beri yoğun bir kirlenme gözlenmiş, hem estetik hem de insan sağlığı açısından istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada da İzmir Körfezi'nin kirliliğe neden olan kirleticiler ve kirlilik durumu incelenmiş, bu zamana kadar yapılmış çalışmalarla bundan sonra yapılabilecekler konusunda çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Bilim kodu : 912 Anahtar Kelimeler : İzmir Körfezi, körfez kirliliği Sayfa adedi : 75 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF IZMIR BAY'S POLLUTION, SOURCES AND TECHNICS OF ABATEMENT (M. Sc. Thesis) Tuğrul Beyazıt GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT As a result of technological development, overpopulation and unplanned industrialization, urbanization in today's world, our natural sources are consumed rapidly and all of them are exposed to pollution. The world's ecosystem is damaged day by day because of the pollution and consumption unconsciously. Most of the countries are tried to find solution about enviromental pollution and balanced consuming of resources by doing agreements both individual and international to solve these problems. The biggest natural bay in Turkey, Izmir Bay, has been polluted by both human beings and industries densely since 1960. Owing to this İzmir Bay's pollution, both aestetisticai and human-health related undesirable results happened. In this study, pollutants which are caused to pollution in Izmir Bay and pollution conditions are investigated carefully. The former studies are investigated and new solutions are tried to find as a sample for future studies. Science Code : 912 Key Words : Izmir Bay, bay pollution, gulf pollution Page Number : 75 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Metin GÜRÜ