Burulma yüklemesi altındaki yanal izotrop malzemeden yapılmış dairesel kesitli çubuklarda kayma modülünün matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling for shear modulus of transversely isotropic circular cross-sectional bars under torsional loading
  1. Tez No: 133337
  2. Yazar: SEDEF KONAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BURULMA YÜKLEMESİ ALTINDAKİ YANAL IZOTROP MALZEMEDEN YAPILMIŞ DAİRESEL KESİTLİ ÇUBUKLARDA KAYMA MODÜLÜNÜN MATEMATİKSEL MODELLEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sedef KONAKLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada, burulma yüklemeleri altındaki çubukların dik kesitleri üzerindeki noktasal koordinatlarda G(x,y) şeklinde kayma modülü fonksiyonu tanımlanmış olup, iki parametreli yanal izotropik fiber kompozitler için gerilme tanımlamaları yapılmıştır. Bu çalışmada birbirinden bağımsız onbir elastik sabitti yanal izotrop fiber kompozit elastisite sabitler matrisi tanımlanmıştır. Oluşturulan ey sabitleri grubu on adet ikinci mertebeden kısmi differansiyel denklem grubu formunda oluşturulmuştur. Çalışmanın ara basamakları, üç boyuttaki katı fiber kompozit çubuğun yanal izotropiye veya silindirik simetriye sahip olmasıyla sınır şartlarının buna göre tanımlanarak lineer denklem sistemlerinin oluşturulmasını kapsamaktadır. Ayrıca (|>(r,z) gerilme fonksiyonunun, silindirik simetrik malzeme için, r ve z'ye göre değişimi grafikler çizilerek gösterilmiştir. Bilim Kodu : 949 Anahtar Kelimeler :Burulma yüklemesi, fiber kompozit, yanal izotrop, elastik sabitler, kısmi differansiyel denklemler. Sayfa Adedi : 115 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç.Dr. Ezgi GÜNAY
Özet (Çeviri)
II MATHEMATICAL MODELLING FOR SHEAR MODULUS OF TRANSVERSELY ISOTROPIC CIRCULAR CROSS-SECTIONAL BARS UNDER TORSIONAL LOADING (M.Sc. Thesis) Sedef KONAKLI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In this study, a shear modulus function G(x,y) was defined and stress definitions of transversely isotropic fiber composites were generated with two parameters on the transverse section of the bars for the torsional loading case. In this study, the general transversely isotropic fiber composite elasticity constants matrix was defined with having eleven linearly independent elastic constants. The generated set of constants cjj group formed ten, second order, partial differential system of equations. The intermediate steps of the research include the definition of the boundary conditions for the three dimensional solid fiber composite bar either of transversely isotropic structure or of cylindirical structure, and include also the formation of the linear partial differential equation systems. Moreover, following redefinition of the stress function (r,z) for the cylindrical symmetric material, variation of (r,z) with respect to r and z is displayed in terms of graphs were drawn. Science Code : 949 Keywords :Torsional loading, fiber composite, transversely isotropic, elastic constants, partial differential equations. Page Number : 115 Advisor : Yrd. Doç. Dr. Ezgi GÜNAY