Enerji etkin bina tasarımı ve enerji performans değerlendirmesi
Energy efficient buildings design and energy performance analysis
- Tez No: 133343
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ENERJİ ETKİN BİNA TASARIMI VE ENERJİ PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Rıza TÜRKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Yerküre'nin sahip olduğu fosil yakıt rezervlerinin giderek tükenmekte olması, fosil yakıt tüketiminin Dünya'nın doğal dengesini ve insan sağlığını ciddi bir biçimde tehdit etmesi, Dünya'da enerji bilincinin giderek artmasına neden olmaktadır. Bu enerji kaynaklarının yaklaşık %35'i binalarda tüketilmektedir. Mekanlardaki yaşam kalitesinin ve konfor düzeyinin yükseltilmesi, kullanıcıların mekanlardan beklentilerinin karşılanabilmesi amacı ile geliştirilen teknolojiler, binaların tükettiği enerji miktarınında artmasına neden olmaktadır. Sürdürülebilir bir gelecek için, ekolojik tasarım kriterleri ve teknolojinin binalarda, enerji etkinliğinin sağlanması amacı ile kullanılması; enerji bilinci gelişmiş ülkelerde giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu araştırma kapsamında; ekolojik ve enerji etkin bina tasarım kriterlerini kullanan, pasif ve aktif enerji sistemleri tanımlanarak, bu sistemlerin sahip oldukları enerji tasarruf potansiyelleri, işletilmekte olan bir ofis binasının, enerji performans analizleri doğrultusunda tespit edilmektedir.Enerji performans analizleri yapılmış olan ofis binası; geleneksel yapı tasarım yaklaşımı ile inşa edimiş olan, Söğütözü İş Merkezi, Yüksel Şirketler Topluluğu'na ait olan“A-blok”tur. Bu analizler, Power-DOE isimli bir enerji simülasyon programı kullanılarak yapılmaktadır. Bu somut örnekleme doğrultusunda, binaların işletim aşamasındaki, enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik oluşturulan modeller; ekolojik ve enerji etkin bina tasarımında kullanılan sistemlerin geliştirilmesi ve ülkemizde uygulamalarının yaygınlaştırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Binaların işletim aşamasında, tüketecekleri enerjinin azaltılmasına yönelik kullanılan pasif ve aktif enerji sistemlerinin; enerji performans analizlerinin karşılaştırması, sistemlerin amortisman sürelerinin tespit edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi, bu araştırma kapsamında yer almaktadır. Bilim Kodu : 803 Anahtar Kelimeler : ekoloji, enerji etkin binalar, enerji etkinliği için kullanılan sistemler, enerji performans analizi, bina enerji simülasyonu Sayfa Adedi : 206 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Gönül UTKUTUĞ
Özet (Çeviri)
Ill ENERGY EFFICIENT BUILDING DESIGN AND ENERGY PERFORMANCE ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Rıza TÜRKMEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Earth's fossil fuels are gradually being exhausted and worldwide consumption of fossil fuels is threatening world's ecological balance and international public health in a serious way; this is why energy conciousness in the world is increasing day by day. 35% of these energy sources are consumed in buildings. Rising the level of living standards and comfort quality, developing new technologies to meet consumer demands in housing cause an increase in the amount of energy consumed by the buildings. Ecological design criteria and application of technology in buildings for the purpose of energy efficient systems are becoming more and more popular in countries which have developed energy conciousness for a sustainable future. In the scope of this research; passive and active energy systems using ecological and energy efficient building design criteria are defined, energy saving potentials of these systems are determined in connection with energy performance analysis of an actual operational office building.IV The office building for which energy performance analysis has been carried out is Söğütözü İş Merkezi Block A, built with a conventional design approach and belongs to Yüksel Corporate Companies. These analysis are performed by using an energy simulation program named Power-DOE. Models formed with the purpose of improving energy performances of buildings in operational stage based on this actual example will hopefully carry great importance in the direction of developing ecological and energy efficient building design systems and broadening it's application in our country. Comparison of passive and active energy systems aiming at reducing the energy to be consumed by buildings in their operational stage, evaluating energy performance analysis, determining return periods of systems and appraisal of results will be within the scope of this research. Science Code : 803 Key Words : ecology, energy efficient buildings, systems used for energy efficiency, energy performence analysis, building energy simulation Page Number : 206 Adviser : Prof. Dr. Gönül UTKUTU?