Güneş potansiyelinin tahmininde yapay sinir ağlarının kullanılması
Determining of solar energy potential by using artificial neural networks
  1. Tez No: 133342
  2. Yazar: EMİN GALİP KANIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
GÜNEŞ POTANSİYELİNİN TAHMİNİNDE YAPAY SİNİR AĞLARININ KULLANILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Emin Galip KANIT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Türkiye coğrafik konum itibari (36° - 42°) ile güneş enerjisi bakımından zengin bir ülkedir. Yıllık ortalama güneş radyasyonu 36 kWh/m2- gün'dür. Artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere alternatif enerji kaynakları araştırmaları hızla artmaktadır. Bilimsel çalışmalarda tasarlanan güneş enerjisi sistemleri güneş radyasyonu hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu bakımdan Türkiye'nin güneş potansiyelinin çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada geri yayılım öğrenim algoritması kullanılarak yapay sinir ağları ile Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli belirlenmiştir. Farklı bölgelerden 17 il seçilerek meteorolojinin ölçüm yapmadığı yerlerde bile %99 doğrulukla tahmin edilmiştir. Bilim Kodu : 62100 Anahtar Kelimeler : Güneş potansiyeli, yapay sinir ağları. Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Adnan SÖZEN
Özet (Çeviri)
DETERMINING OF SOLAR ENERGY POTENTIAL BY USING ARTIFICIAL NEURAL NETWORKS (M.Sc. Thesis) Emin Galip KANIT GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Turkey is a rich country about solar energy because of geographical coordinates (36°N-42°N). The annual average solar energy is 36 kVVh/raday. The researches on alternative energy sources have been increasing rapidly to solve the energy requirement. The solar energy systems which are planned from scientific studies need the detailed knowledge about the solar radiation. For this reason, it is very important to find out solar energy potential of Turkey. In this thesis, solar energy potential of Turkey was determined with artificial neural networks by using back propagation training algorithm. The correctness of the forecasts was found to be 99% in seventeen cities that were selected among the different regions, including the places where there were no meteorological observations available. Science Code : 62100 Key Words : Solar energy potential, artificial neural networks Page Number; 96 Adviser : Assoc.Prof.Dr. Adnan SÖZEN