Mekanik alaşımlama ile üretilen Fe-Fe3C kompozit malzemede mekanik özelliklerin araştırılması
Investigation mechanical properties of Fe-Fe3C composite material produced by mechanical alloying technique
- Tez No: 133344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
MEKANİK ALAŞIMLAMA İLE ÜRETİLEN Fe-Fe3C KOMPOZIT MALZEMEDE MEKANİK ÖZELLİKLERİN ARAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) MEHMET SÜMER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2003 ÖZET Bu çalışmada %1 karbon karası içeren saf demir tozu yüksek enerjili bir adritör içerisinde 2,5; 3,5 ve 5 saat sürelerle mekanik alaşımlama (MA) işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra alaşımlanmış tozların parçacık boyutu, şekli ve sıkıştırılabilirliği karakterize edildi. MA sonrası elde edilen tozlar 1000 Mpa presleme basıncı altında preslenerek standart boyutlarda (6,35x12,7x31,7 mm) blok numuneler elde edilmiştir. Daha sonra bütün numuneler 2 saat süreyle değişik sıcaklıklarda (1125, 1150, 1175 °C) tüp fırında argon gazı ortamında sinterlenmiştir. Sinterleme sonrası numunelerin, optik mikroskop çalışmaları ile Fe3C dönüşümü sinterleme durumu, yapılan çapraz kırılma testi ile de numunelerin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar blok parçaların çapraz kırılma mukavemeti ve mikroyapısı üzerinde MA süresi ve sinterleme sıcaklığının önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 710 Mekanik Alaşımlama, Kompozit, Fe3C, Mekanik Özellikler 87 Yrd. Doç. Dr. Halil ARIK
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF MECHANICAL PROPERTIES OF Fe- Fe3C COMPOSITE MATERIAL PRODUCED BY MECHANICAL ALLOYING TECNIQUE (M. Sc. Thesis) MEHMET SUMER GAZI UNIVERSITY INSTITU OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2003 ABSTRACT In this study, elemental iron powders contained 1% wt carbon black were mechanical alloyed under argon atmosphere by using a high-energy ball mill for 2,5; 3,5 and 5 hours durations. Then particle size, shape and compressibility of the alloyed powders were characterized. Afterwards, MAed powders were pressed at 1000 Mpa to produce standard transverse rupture specimens with dimension of 6.35x12.70x31.70 mm. Specimens were then sintered at 1125, 1150, and 1175 °C for 2 h under argon atmosphere in a tube furnace. Optic microscopy studies were conducted to determine effect of temperature on Fe3C transformation degree of sintered specimen. Transverse repute strength and hardness tests were carried out to fined out the mechanical properties of specimens. The results showed that, transverse rupture strength and microstructure of sintered compact specimens are influenced by mechanical alloying time and sintering temperature respectively.