Yüksek gerilim kablolarının elektrik alan analizi
Electric field analysis of high voltage cables
  1. Tez No: 133375
  2. Yazar: ZEHRA ÇEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
YÜKSEK GERİLİM KABLOLARININ ELEKTRİK ALAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Zehra ÇEKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan sayısal yöntemler, son yıllarda bilgisayar kullanımının artması sonucu geniş çapta kullanılmaktadır. Bu yöntemler içinde sonlu elemanlar metodu, özellikle eğrisel alanlara kolayca uyum sağlaması, hızlı ve doğru sonuçlar vermesi gibi nedenlerle en çok tercih edilenlerden biridir. Bu çalışmada sonlu elemanlar metodu kullanılarak yüksek gerilim kablolarının potansiyel dağılımı analiz edilmiştir. İncelemeyi gerçekleştirmek için Matlab'ta bir program geliştirilmiştir. Daha sonra geliştirilen program kullanılarak yüksek gerilim kablo başlığı ve kablo ekinin potansiyel dağılımı incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 6080207 Anahtar Kelimeler :Sonlu Elemanlar Metodu, Elektrostatik Alan Kablo Eki, Kablo Başlığı Sayfa Adedi :159 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
11 ELECTRIC FIELD ANALYSIS OF HIGH VOLTAGE CABLES (M. Sc. Thesis) Zehra ÇEKMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT The numeric methods in solving engineering problems, have been widely used in recent years as a result of increased computer usage. The finite elements method is one of the most preferred one in numeric methods especially because of its ease of adaptation to curved fields, speed and correct results. In this study the potential distribution of high voltage cables is analyzed using finite elements method. To implement this examination, a program is developed using MATLAB. Then employing the developed program, the potential distribution of high voltage cable termination and cable splice have been examined and the results are compared. Science Code : 6080207 Key Words : Finite Element Method, Electrostatic Field Cable Splice, Cable Termination Page Number :159 Adviser :Prof. Dr. Sezai DİNÇER