Paslanmaz çeliklerin direnç kaynağında soğuma hızının birleştirmenin mekanik özelliklerine etkilerinin araştırılması
An Investigation of effect of cooling rate on the mechanical properties of resistance welded sheets
  1. Tez No: 133374
  2. Yazar: GÜRHAN KUŞTUTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
PASLANMAZ ÇELİKLERİN DİRENÇ KAYNAĞINDA SOĞUMA HIZININ BİRLEŞTİRMENİN MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Gürhan KUŞTUTAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Direnç kaynağı paslanmaz çeliklerin kaynağında en sık kullanılan kaynak yöntemidir. Bu çalışmada, ostenitik paslanmaz çelik çiftleri elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmiş ve birleşme noktaları kaynak sonrası havada, suda ve su+%10 boryağı karışımında olmak üzere üç farklı soğuma hızlarında soğutulmuştur. Farklı soğuma hızları ve farklı akım değerlerinde yapılan birleştirmelerin sertlik ve çekme-makaslama deneyleri ile mekanik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca optik ve tarama elektron mikroskobu ile ITAB ve çekirdek bölgeleri incelenmiştir. Her soğuma hızında 7,5 kA akım değerinde en iyi mekanik özellikler elde edilmiştir. Soğuma hızındaki artışla, birleştirmenin çekme-makaslama kuvvetinin ve sertliğinin düştüğü tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 710 Anahtar Kelimeler : AISI 304 paslanmaz çelik, direnç kaynağı, soğuma hızı, mekanik özellikler Sayfa Adedi : 103 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yusuf ÖZÇATALBAŞ
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF EFFECT OF COOLING RATE ON THE MECHANICAL PROPERTIES OF RESISTANCE WELDED SHEETS (M. Sc. Thesis) Gürhan KUŞTUTAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Resistant welding is a welding method which is very often used for stainless steels welding. In this study, austenitic stainless steel plates were resistance welding and the cooled at three different cooling rate by air, water and 10% bor oil + water. Mechanical properties ( hardness and tensile-shear tests ) of joinings which were welded at different cooling rates and different current values were determined. In addition, heat effected zone ( HAZ ) and nucleus zone of joining were investigated by using optical and transmition electron microscopy. Optimium mechanical properties were observed at the current values of 7,5 kA all cooling rates. It was observed that, the hardness and tensile- shear force of joining decreasing with increasing cooling rate. Sience Code : 710 Key Words : AISI 304 stainless steel, resistant welding, cooling rate, mechanical properties Page Number : 103 Adviser : Asist. Prof. Dr. Yusuf ÖZÇATALBAŞ