Güç elektroniği devrelerinde kullanılmak üzere bir gömülü denetleyici tasarımı ve yarım köprü flyback DC-DC çevirici uygulaması
Design of an embedded controller for power electronics circuits and an implementation of a half bridge flyback DC-DC converter
- Tez No: 133376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GÜÇ ELEKTRONİĞİ DEVRELERİNDE KULLANILMAK ÜZERE BİR GÖMÜLÜ DENETLEYİCİ TASARIMI VE YARIM KÖPRÜ FLYBACK DC-DC ÇEVİRİCİ UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan HOŞOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Güç Elektroniği devrelerinin denetimi için gerekli olan donanım ve yazılımlar bir gömülü denetleyici içerisine konulmuştur. Bu çalışmada gömülü denetleyicinin donanım ve yazılımsal Özelliklerinin yanı sıra, yapılabilecek uygulamalar hakkında da bilgi verilmektedir. Gömülü Denetleyicinin performansını test etmek için Yarım Köprü (iki anahtarlı) Flyback DC-DC Çevirici devresi tasarlanmış ve farklı denetim metodlarının sonuçları karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 918 Anahtar Kelimeler : Flyback, Gömülü Denetleyici Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İres İSKENDER
Özet (Çeviri)
DESIGN OF AN EMBEDDED CONTROLLER FOR POWER ELECTRONICS CIRCUITS AND AN IMPLEMENTATION OF A HALF BRIDGE FLYBACK DC-DC CONVERTER (M.Sc. Thesis) HAKAN HOŞO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT To control the power electronics circuits, the required hardware and software is embedded to the embedded controller. In this work, beside showing the properties of the embedded controller, we will also give information about the applications, where this embedded controller can be used. To test the performance of the Controller we desinged a half bridge (two transistor) flyback DC-DC converter and compared the test results of different control methodes. Science Code : 918 Key Words : Flyback, Embedded Controller Page number : 60 Adviser : Assist. Prof. Dr. ires İSKENDER