İşlem süreçlerinin paralel bilgisayar sistemleri ile hızlandırılması
Process speed-up by using parallel computers
- Tez No: 133383
- Danışmanlar: DOÇ. SELMA YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İŞLEM SÜREÇLERİNİN PARALEL BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ İLE HIZLANDIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Muhammet ÜNAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Zamandan ve işgücünden tasarruf etmek için geliştirilmiş, maliyeti çok yüksek olan ve karmaşık hesaplamalar yapabilen sistemlere“süper bilgisayar”adı verilir. Bu tezde, bu tip sistemleri aynı hızda daha ucuza elde etmek için, süper bilgisayarların da temeli olan ölçeklenebilir bilgisayar sistemleri incelenmiştir. En uygun sistemin kümeler olduğu görülmüştür. Küme sistemleri incelendiğinde ise; en düşük fiyat/performans oranını Beowulf kümelerinin sağladığı anlaşılmıştır. Beowulf kümelerinin düğümleri kolaylıkla sağlanabilecek kişisel bilgisayarlardan oluşur. İç bağlantı ağı da çok kullanılan ve kolaylıkla elde edilebilen Ethernet ağ donanımından oluşur. Böylece ev tipi süper bilgisayarlar oluşturmak günümüzde mümkün hale gelmiştir. Bu görüş ve çalışmalar sonucunda tasarımlanan süperbilgisayar sisteminin 10 AMD Athlon XP 2800+ işlemci, 5 Gbyte Registered ECC bellek ve 1.2 Tbyte depolama kapasitesi bulunmaktadır. Yapılan deneysel çalışmalarda kullanılan hız hesaplama programlan sayesinde sistemin hızı ve süreçleri hızlandırabilme gücü ölçülmüştür. Ölçülen bu değerlerle bir işlemcinin ortalama gücü 2 Gflop iken sistemin ortalama toplam gücü 10 Gflop 'u bulmaktadır. Elde edilen 5 kat hız ile bilimsel araştırma ve hesaplama amaçlı kullanılabilecek güçlü bir bir bilgisayar sistemi oluşturulmuştur. Bilim Kodu : 6190202 Anahtar Kelimeler : Paralel Bilgisayarlar, Beowulf, Bilgisayar Kümeleri, Performans Analizi Sayfa Adedi : 605 Tez Yöneticisi : Doç. Selma YÜNCÜ
Özet (Çeviri)
PROCESS SPEED-UP BY USING PARALLEL COMPUTERS (M.Sc. Thesis) Muhammet ÜNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Computing systems, which have been developed for saving time and work, cost high, and able to perform complex computations, are called“super computers”. In this thesis: scalable computer systems, which are the fundamentals of super computers, have been examined in order to obtain this type of systems with less cost and more speed. The most suitable system is considered as“clusters”. Studies indicate that Beowulf clusters have the lowest cost/performance ratio. Nodes of Beowulf clusters are composed of easily accessible PCs. Interconnection networks are composed of commodity Ethernet network hardware therefore forming home made supercomputer systems becomes possible. Through this vision and studies, the designed supercomputer system has 10 AMD Athlon XP 2800+ processors, 5 GByte Registered ECC memory and 1.2 TByte storage capacity. By using benchmarking programs the speed of the system and the speed-up capability of the processes have been measured. These measured values indicated that total average computing power of the system is 10 Gflop while one processor is 2 Gflop. With the obtained speed-up factor of 5, a powerful computer system has been established in order to make scientific computations and research. Science Code : 6190202 Key Words : Parallel Computers, Beowulf, Computer Clusters, Performance Analysis, Benchmarking Page Number: 605 Adviser : Assoc. Prof. Selma YÜNCÜ