Narin cisim üzerinden süreksiz transonik akış
Unsteady transonic flow over a slender body
- Tez No: 133384
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
NARİN CİSİM ÜZERİNDEN SÜREKSİZ TRANSONİKAKIŞ (Yüksek Lisans Tezi) Ersin ASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Arahk2003 ÖZET Bu çalışmada, süreksiz transonik bir akış içinde, eksenel salınım hareketi yapmakta olan bir narin cisim ele alınmıştır. Bu cismin üzerindeki yüzey basınç dağılımları ile cisim etrafındaki yerel sübsonik ve süpersonik bölgeler, transonik aralık içindeki farklı Mach sayılarına göre belirlenmiştir. Bu analiz esnasında probleme ait bazı fiziksel parametrelerin sabit olduğu kabulü yapılmış, süreksiz tam potansiyel denklemin çözümü ve sınır şartlarının belirlenmesi amacıyla çeşitli sayısal metotlar kullanılmıştır. Bulunan sonuçlar, bazı deneysel ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmış ve uyum içinde oldukları gözlenmiştir. Sürekli ve süreksiz akış denklemlerinin çözüm sonuçları arasındaki farkların, göz ardı edilebilir nitelikte ufak olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple sürekli durum çözümleri sonuç için yeterli görülmüş, süreksiz denklemleri kullanarak yapıdan hesaplamaların gerekli olmadığına karar verilmiştir. Bu çalışmanın yapımında Yrd. Doç. Cevdet Aygün 'ün Old Dominion Üniversitesinde 1984 yılında yapmış olduğu doktora tez çalışması temel alınmıştır (1). Bilim Kodu : 625.25.00 Anahtar Kelimeler : Transonik akış, Narin cisim Sayfa Adedi : 150 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mecit SİVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
UNSTEADY TRANSONIC FLOW OVER A SLENDER BODY (M.Sc. Thesis) Ersin ASLAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this thesis, the axialfy oscillating slender body, in an unsteady transonic flow, has been considered. The body surface pressure distributions and the embedded subsonic or supersonic regions around the body were determined for different Mach numbers in the transonic range. During the analysis some physical parameters of the problem have been considered as constant, and various numerical methods have been used for the solution of unsteady transonic full potential equation and determining boundary conditions. The results found were compared with some experimental measurements and it was observed that they were in a good agreement. Steady and unsteady flow solutions revealed that the differences between these solutions were too small. Thus, steady state solution method has been found sufficient and it has been decided that unsteady state calculations are not necessary. While working on this thesis, Ast. Prof. Dr. Cevdet Aygfin's doctorate thesis completed in 1984 in Old Dominion University was taken as the basic reference study (1). Science Code : 625.25.00 Key Words : Transonic flow, Slender Body Page Number : 150 Adviser : Prof. Dr. Mecit SIVRİO?LU