Atmosferik korozyonun çinko kaplama (galvanizleme) direncine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of atmospheric corrosion to the zinc coating (galvanizing) resistance
- Tez No: 133382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ATMOSFERİK KOROZYONUN CÎNKO KAPLAMA (GALVANÎZLEME) DİRENCİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zafer ÇAKM EN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Atmosferik korozyon olayını etkileyen başlıca faktörler; sıcaklık, nem, katı tanecikler, yağış ve atmosferin bileşimidir. Çinko yüksek elektronegatifliğe sahip aktif bir metal olmasına rağmen çinko kaplamalar, demir ve çeliği atmosferik korozyona karşı koruyabilir. Bunun başlıca nedeni, metal yüzeyinde oluşan oksit filminin koruyucu bir özellik göstermesidir. Çinkonun malzeme yüzeyinde donması suretiyle en iyi ve homojen dağılımlı bir yapışma sağlayan, malzemeyi korozif bileşenlere karşı katodik olarak koruyan, kaplama kalitesini en üst düzeyde tutan ve kırılgan ara tabaka içermeyen çinko kaplamaların farklı atmosferik ortamlar ve kirleticiler altındaki direncinin araştırılması bu çalışmanın esas amacıdır. Bu çalışmada literatür tarama ve yerinde inceleme yöntemleri kullanılarak, kaplamanın atmosferik korozyona karşı göstereceği dirençte; kaplama prosesinin değişkenlerinin, atmosferik koşulların ve kirleticilerin miktarının, kaplamanın korozif ortamda geçirdiği sürenin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bilim Kodu : 500.10.20 Anahtar Kelimeler : Atmosferik korozyon, çinko kaplama, galvanizleme. Sayfa Adedi : 145 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERTÜRK
Özet (Çeviri)
11 EXAMINING THE EFFECTS OF ATMOSPHERIC CORROSION TO THE ZINC COATING (GALVANIZING) RESISTANCE (M. Sc. Thesis) Zafer ÇAKMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT The main factors that influence the atmospheric corrosion are; temperature, humidity, solid particules and composition of the atmospher. Although, the zinc is an active metal with the high electronegative potential, the zinc coatings can protect iron and steel against to the atmospheric corrosion. The main reason is that, the oxide film shows a protection property on metal surface. The aim of this study is investigating the resistance of zinc coatings that supplies the best and homogenuously distributed collision because of freezing of the zinc on the surface of material, against to the corrosive compounds catodically among different atmospheric mediums and under pollutants. In this study, the literature searching and examining in its place are used. As a result; in the resistance that the coating shows against to the atmospheric corrosion, variables of coating process, atmospheric conditions and the amount of the pollutants are the effects of the time that the coating stays in the corrosive medium. Science Code Key Words Page Number Adviser 500.10.20 Atmospheric corrosion, zinc coating, galvanizing. 145 Asist. Prof. İbrahim ERTÜRK