Tarihi Samsun evlerinin yapısal özellikleri
The Structural characteristics of historical Samsun houses
- Tez No: 133397
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
TARİHİ SAMSUN EVLERİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ ( Yüksek Lisans Tezi) Serap BADAKOL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2003 ÖZET Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin en büyük kentidir. Samsun İli Doğu Karadeniz Bölgesi'ni, Orta ve Batı Anadolu'ya bağlayan önemli bir kavşak niteliğindedir. Bu araştırmanın amacı, Samsun Evlerinin yapısal özelliklerini belirlemektir. Çalışmada örnek olarak, Samsun merkezde yer alan 21 adet ev seçilmiştir. Örnek evlerin plan ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Samsun Evlerinin plan tipleri, sofa-cumbalıdır. Evlerin yapısal sistemlerinin, ahşap iskelet içine dolgu malzemesi olduğu ve dolgu malzemesi olarak da harman tuğlası kullanıldığı görülmüştür. Samsun Evlerinin zemin katlan, kagir malzemeden inşaa edilmiştir. Samsun Evlerinde süsleme Öğelerine fazla rastlanmamış, fakat yöreye özgü özelliklerden olan üçgen alınlıklara hemen hemen tüm evlerde rastlanmıştır. Bilim Kodu : 225.11.01 Anahtar Kelimeler : Geleneksel Türk Evi, Tarihi Samsun Evi Sayfa Adedi : 73 Tez Yöneticisi : Prof. Dr.Metin ARSLAN
Özet (Çeviri)
THE STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF HISTORICAL SAMSUN HOUSES (M.Sc. Thesis) Serap BADAKOL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2003 ABSTRACT Samsun is the biggest city of the Blacksea Region. Samsun is important intersection which connects East Blacksea Region to the Middle and the West Blacksea Region. The aim of this research is to determine the structural characteristics of Samsun's Houses. In the research twenty-one houses were selected from the central of Samsun. The plan and the structural characteristics of the sample houses were examined. This research has shown that Samsun Houses have the following characteristics; the houses are designed with bay windows and central spaces know as sofa according to the traditional plan, their construction styles are timber framed with filling elements insede and adornment elements, were not found. It is seen in the study that the ground floors are constructed with stone or brick and the most noticeable charecterics of Samsun House's are the trriangle ornament worn on the forehead. Science Code : 225.11.01 Key Word : Traditional Turkish House, Historical Samsun Houses Page number :73 Adviser : Prof. Dr. Metin ARSLAN