Bilgisayarda parmak izi tanıma
Fingerprint recognition on computer
- Tez No: 133398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BİLGİSAYARDA PARMAK IZI TANIMA (Yüksek Lisans Tezi) Mücahit YOZGAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Tez çalışmasında, insan kimliğinin doğrulanması ve tespit edilmesinde kullanılan işaretlerden biri olan parmak izinin tanımı, genel özellikleri ve parmak izi üzerinde yapılan çalışmaların tarihi geçmişi açıklanmaktadır. Parmak izinden faydalanabilmek için parmak izi görüntüsünün nasıl elde edildiği, parmak izi görüntüsü elde etmede kullanılan teknikler ve cihazlar hakkında bilgi verilmektedir. Gün geçtikçe gelişen parmak izi analiz ve tanıma sistemlerinin nasıl çalıştığı ve bu sistemlerinin özellikleri anlatılmaktadır. Bu bağlamda, tez çalışmasında parmak izleri üzerinde ön işleme ve analiz işlemlerini gerçekleştiren bir bilgisayar programı tanıtılmaktadır. Bilim Kodu : 705 Anahtar Kelimeler : Parmak İzi, Minutiae, AFIS, AFAS, Sırt veya Hat Sayfa Adedi : 86 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Nurettin DOĞAN
Özet (Çeviri)
FINGERPRINT RECOGNITION ON COMPUTER (M.Sc. Thesis) Mücahit YOZGAT GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT In the thesis, the definition and the general features of the fingerprint which is one of the signs that is used to confirm and prove the human identity ; and the history of the studies over fingerprint are explained. Information about the technics and the equipments that are used to obtain fingerprint image, and how to obtain the fingerprint image in order to make use of the fingerprint are given. How fingerprint analysis and identification systems which develop day by day work and the features of these systems are described. Within this context, a software tool which verifies the pre-processing and analysis processes over the fingerprint are introduced. Science Code Key Words Page number Adviser 705 Fingerprint, Minutiae, AFIS, AFAS, Ridge 86 Assist.Prof.Dr. Nurettin DO?AN