Dizel motorlarında hidrojenin yakıt olarak kullanılmasının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effect of using hydrogen as fuel on engine performance and exhaust emissions on diesel engines
- Tez No: 133404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN BATMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
DİZEL MOTORLARINDA HİDROJENİN YAKIT OLARAK KULLANILMASININ MOTOR PERFORMANSINA VE EGZOZ EMİSYONLARINA ETKİSİNİN DENEYSEL ANALİZİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ahmet MURCAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Motorlu taşıtlarda kullanılan fosil kökenli yakıtların, egzoz emisyonları ve mevcut rezervler bakımından yeterli olmadığı açıktır. Bu sebeple taşıtlarda kullanılabilecek yeni alternatif yakıtlara ihtiyaç vardır. Bu alternatif yakıtlardan birisi de doğada bol miktarda bulunan, geleneksel yakıtlara göre motorlardan daha yüksek güç elde edilmesini sağlayan ve çevreye olumlu etkileri olan hidrojendir. Bu çalışmada tek silindirli, dört zamanlı, hava soğutmalı bir dizel motoru üzerinde motorin ve motorin-hidrojen karışımları yakıt olarak denenmiştir. Hidrojen, karıştırıcı vasıtasıyla motorun emme manifoldun dan belirli oranlarda verilmiştir. Deneyler tam yük şartlarında yapılarak, sonuçlar her iki yakıt için karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda, dizel motoruna hidrojen ilavesinin motorun volümetrik verimini kötüleştirdiği ve motorun vuruntulu çalışmasına sebep olduğu görülmüştür. Bu sebeple hidrojenin dizel motorlarında ilave yakıt olarak kullanılmasının uygun olmadığı kanaatine ulaşılmıştır. Bilim Kodu : 626.10.00 Anahtar Kelimeler rHidrojen, Dizel Motoru, Egzoz Emisyonları, Alternatif Yakıtlar Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. İhsan BATMAZ
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL ANALYSIS OF THE EFFECT OF USING HYDROGEN AS FUEL ON ENGINE PERFORMANCE AND EXHAUST EMISSIONS ON DIESEL ENGINES (M.Sc. Thesis) Ahmet MURCAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Considering the current reservoirs and exhaust emmisions, it is clear that fossil based fuels used in motor vehicles would not satisfy the further needs. For this reason, new alternative fuels are necessary to be used in vehicles. One of these alternative fuels is hydrogen which presents widely in nature, gives more power than to conventional fuels and has positive effects to environment. In this study diesel fuel and diesel fuel+hydrogen mixture were tested in a single cyclinder, four stroke, air cooled diesel engine. Hydrogen was added to the engine's intake manifold at determined rates. The experiment were conducted at full laod conditions and the results were compared for both fuels. As the result of the experiments, it was seen that adding the hydrogen to diesel fuel provide a worser conditrons for the engine volumetric production and caused knock. Consepuently, it was pointed out that, additra of hydrogen to diesel fuel was not suitable for diesel engine, bad. Science Code : 626.10.00 Key Words : Hydrogen, Diesel Engines, Exhaust Emissions, Alternative Fuels Page Number: 85 Adviser : Assist. Prof.Dr. İhsan BATMAZ