Mikrodenetleyici kontrollü elektronik kuvvet ölçüm sistemi ve hidrolik motor test dinamometresine uygulanması
Microcontroller controlled electronic force measurement system and its application to the hydraulic engine test dynamometer
- Tez No: 133405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
MİKRODENETLE YİCİ KONTROLLÜ ELEKTRONİK KUVVET ÖLÇÜM SİSTEMİ ve HİDROLİK MOTOR TEST DİNAMOMETRESİNE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışmada, mikrodenetleyici kontrollü elektronik kuvvet ölçümü ve hidrolik motor test dinamometresine uygulanması amaçlanmıştır. Kuvvet ölçümünde yük hücresi, devir ölçümünde ise optik sensör kullanılmıştır. Ölçülen kuvvet ve devir bilgileri RS232 yoluyla bilgisayara aktarılmış ve değerlendirme işlemleri Delphi 5.0 'da yazılan bir programla yapılmıştır. Yazılan programla test edilen motorun devir, tork ve güç değerleri analog ve sayısal göstergelerde gösterilmiştir. Ayrıca ölçülen değerlerin Excel formatında kaydedilmesi sağlanmıştır. Yapıdan devre hidrolik motor test dinamometresine bağlanarak Mercedes-Benz marka dört silindirli bir dizel motorun testleri yapılmıştır. Test sonuçları çizelge ve grafikler halinde sunulmuştur. Tasarlanan devrede çok basit değişiklikler yapılarak diğer fiziki büyüklüklerin ölçülmesi sağlanabilir. Bilim Kodu : 705 Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyici, Kuvvet ölçümü, Dinamometre, Yük hücresi Sayfa Adedi : 115 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz SAVAŞ
Özet (Çeviri)
11 MICROCONTROLLER CONTROLLED ELECTRONIC FORCE MEASUREMENT SYSTEM and ITS APPLICATION TO THE HYDRAULIC ENGINE TEST DYNAMOMETER (M. Sc. Thesis) Fatih ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this study, microcontroller controlled electronic force measurement and its application to the hydraulic engine test dynamometer has been aimed. Load-cell is used in the measurement of force and optic sensor is used in the measurement of speed. The measured force and speed information are transferred to the computer by RS232 and the evaluation process is made by a programme written in Delphi 5.0. Speed, torque and power value of the test engine are displayed with analogue and digital indicators. Moreover, it was obtained that the measured values are saved in Excel format. A four-stroke, four cylinder Mercedes-Benz mark compression ignition (diesel) engine was tested by combined the circuit with hydraulic engine test dynamometer. Test results are presented as table and graphics. It can be done that other physical amounts are measured with easy modifications in the designed circuit. Science Code : 705 Key Words : Microcontroller, Force measurement, Dynamometer, Load-cell Page Number : 115 Adviser : Assist. Prof. Dr. Yılmaz SAVAŞ