AISI 5140 çeliğinin sermet, PVD ile TiAIN-CVD ile TiN kaplanmış kesici uçlarla tornalanmasında kesme değişkenleri, kaplama cinsi ve takım aşınmasının yüzey pürüzlülüğüne etkisinin deneysel incelenmesi
An Experimental study on the effect of cutting conditions, coating type and tool wear on the surface roughness when turning AISI 5140 steel with PVD-TİAIN coated, CVD-TiN coated and sermet cutting tools
  1. Tez No: 133406
  2. Yazar: AHMET CAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada makine imalat sektöründe sıkça kullanılan AISI 5140 çeliğinin işlenmesi sırasında, kesme değişkenlerinin, kaplama değişkenlerinin ve takım aşınmasının yüzey pürüzlülüğü üzerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Kesici uç olarak Iscar DNMG 1506rr standardında 0,4-0,8-1,2 yarıçaptı, kaplamasız sermet ve PVD ile TiAlN CVD ile TİN kaplanmış P10 kesici uçlar kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan kesme değişkenleri kesme hızı 100-150-200-250 m/dak, ilerleme hızı 0,05-0,1-0,2-0,3 mm/dev ve talaş derinliği 0,25-0,5-1-1,5 mm olarak alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uç yarıçapının büyümesiyle yüzey pürüzlülüğünün nisbeten azaldığı gözlenmiştir. Talaş derinliğindeki artışın yüzey pürüzlülüğüne fazla etkisinin olmadığı, yüzey pürüzlülüğünü etkileyen en önemli parametrelerin ilerleme, burun kavisi ve kesme hızı olduğu saptanmıştır. Kaplama kalitesi olarak TiAlN kaplanmış kesicilerin, sermetlerden sonra en iyi yüzey pürüzlülüğü oluşturduğu anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Yüzey Pürüzlülüğü, Aşınma, Kaplama, TİN, TiAlN Sayfa Adedi : 123 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Hasan SERT
Özet (Çeviri)
In this study the effect of cutting conditions, coating type and tool wear on the surface rougness when machining, AISI 5140 steel that is widely used in machine product sector. DNMG 1506rr Iso coded and nose radius r = 0,4-0,8- 1,2 mm and uncoated cermet, TiAIN coated by PVD, TiN coated by CVD cutting tools that made by ISCAR were used in experiments. Cutting speeds of 100-150-200-250 m/min, feed rate of 0,05-0,1-0,2-0,3 mm/rev are used as the cutting conditions in experiments. In the result of experiments; surface roughness is decreased by increasing the nose radius. The cutting depth in the finish cut is the less important parameter for effecting surface roughness. The feed rate, nose radius, and cuting speed are the most effected parameters on the surface rougness. The PVD-TiAIN coated cuting tool makes surface roughness, better than the surface roughness made by CVD-TiN coated cutting tool, after uncoted cermet cutting tools. Science Code : 708 Key Words : Surface Roughness, Wear, Coatings, TiN, TiAIN Page Number : 123 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hasan SERT