Metro istasyonlarında mezanin katında gürültü kaynaklarının araştırılması ve çözümlenmesi
Research and analysis of sound sources in mezzanninne level of metro stations
  1. Tez No: 133414
  2. Yazar: FİLİZ BAL KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTBUL KAYILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
METRO İSTASYONLARINDA MEZANİN KATINDA SES KAYNAKLARININ ARAŞTIRILMASI VE ÇÖZÜMLENMESİ (Doktora Tezi) Filiz BAL KOÇYİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Günümüzde, yapı teknolojisinin ilerlemesiyle, disiplinler arası çalışma önem kazanmıştır. Farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ile oluşan özel sistemler özel yapıları oluşturmuştur. Bu yapılarda ses de sistemin bir parçası durumundadır ve kimliklerine uygun akustik kriterlere gerek duyulmaktadır. Son yıllarda gürültü kontrolünün sağlanması konusunda tek değer olan dB'in kullanılmasındaki sakıncalar anlaşılmış ve frekansa bağlı problemlere karşı önlem alınabilmesi amacı ile gürültü kontrol eğrilerinin kullanılması konusunda çalışmalar başlamıştır. Mimaride ise bu konudaki çalışmaların yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle özel binalar adı verilebilen disiplinler arası sıkı ilişkinin kurulduğu yapılarda frekansa bağlı gürültü kontrolü yapılabilmesi için frekans bant analizlerinin yapılması gerekmektedir. Çalışmada özel bina olarak Kızılay istasyonu örneği ele alınarak ortam sesi frekans analizleri yapılıp, gürültü kriter önerileri sunulmuştur. Kriterler ile ölçüm sonuçları karşılaştırıldığında 500 - 1000 Hz. frekanslarında özellikle Cumartesi ve Pazartesi günleri ciddi sorunlar olduğu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler Özel yapılar, akıllı binalar, metro istasyonları, mezanin katı, ses, frekans, gürültü kriterleri. Sayfa Adedi 130 Tez Yöneticisi Prof. Dr. Mutbul Kayılı
Özet (Çeviri)
RESEARCH AND ANALYSİS OF SOUND SOURCES IN MEZZANNINNE LEVEL OF METRO STATIONS (Doctorate Thesis) Filiz BAL KOÇYİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT Today, interdisciplinary studies have gained importance along with the improvement of building technology. Special systems, which are established by bringing different disciplines together, called special buildings. In these buildings that have special identities, sound is also part of the system and needs acoustic appropriate with the identities. Recently, it has been understood that to maintain noise control using one-value dB is handicapped and the studies has been started to use noise control curves aiming to take precautions for the problems due to frequencies. As to the architecture, the studies are not sufficient on this subject Especially for the intelligent buildings, which have tight relations between disciplines, it is necessary to analyse frequency bands in order to control noise due to frequency. In this study, Kızılay station was taken as an example of intelligent buildings and frequency analysis were done and noise criteria for interior are proposed. When the test result compared against the criteria, serious problems were found at 500 - 1000 Hz. frequencies on Saturday and Mondays. Science Code : 601.01.00 Keywords : Special building, Intelligent big., metro stations, mezzanine level, sound, frequency, noise criteria, Page Number : 130 Adviser : Prof. Dr. Mutbul Kayılı