Leplemede işleme parametrelerinin ve malzeme sertliğinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects of lapping parameters on surface roughness
  1. Tez No: 133413
  2. Yazar: HİKMET ÇALIMLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
LEPLEMEDE İŞLEME PARAMETRELERİNİN VE MALZEME SERTLİĞİNİN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE ETKİLERİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hikmet ÇALIMLI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu çalışmada, çok fazla alanda ihtiyaç duyulan iyi yüzey pürüzlülüğünü elde etmek için basınç, zaman ve malzeme sertliğinin lepleme işlemine etkisi araştırılmıştır. Numune olarak, GG6 Çelik döküm, DİN 4028 paslanmaz çelik ve Ç8620 semantasyon çeliği malzemeleri seçilmiştir. Ç8620 semantasyon çeliği iki grup yapılmış olup birinci grup Ç8620, GG6 çelik döküm ve DİN 4028 paslanmaz çelik suda sertleştirilmiştir. Ç8620 semantasyon çeliği ikinci grubuna hiçbir ısıl işlem yapılmamıştır. Birbirinden farklı sertlik değerlerine sahip olan malzemeler basınç ve zamana göre düzlem yüzey lepleme tezgahında leplenmiştir. Lepleme işleminde önemli parametre olan lepleme basıncı, lepleme zamanı ve işlenen malzeme sertliklerine göre malzemeler kıyaslanmıştır. Sert malzemelerde lepleme işleminden sonra yüzey pürüzlülüğünde büyük iyileşme olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Lepleme İşlemi, lepleme Zamanı lepleme Basıncı, Yüzey Pürüzlülüğü, Sertlik, Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF LAPPING PARAMETERS ON SURFACE ROUGHNESS (M.Sc. Thesis) Hikmet ÇALIMLI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2003 ABSTRACT In this work, the effects of pressure, time and workpiece hardness on lapping process have been invastigated in order to obtain better surface roughness which is required in many applications. GG6 cast steel, DIN 4028 stainless steel and Ç8620 sementation steel were chosen as test specimens. Ç8620 sementation steel were used in two groups. The first group, GG6 cast steel and DIN 4028 stainless steel were hardened in water. Any heat treatment was not applied to the second group of Ç8620 sementation steel. The specimens having different hardness values were lapped on a surface lapping machine tool according to pressure and time. The specimens were compared in accordance with pressure, time and hardness which are important parameters in lapping processes. It was determined that the surface roughness improved considerably after lapping harder materials. Science Code : 626.12.01 Key Words : Lapping Process, Lapping Time, Lapping Pressure, Surface Roughness, Hardness. Page Number : 109 Adviser : Assoc. Prof. Abdulkadir GÜLLÜ