Grup teknolojisi esaslı imalat sistemlerinin modellenmesi ve analizi
Modelling and analyzing the group technology based manufacturing systems
- Tez No: 133458
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT, YRD. DOÇ. DR. ZAFER TEKİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
GRUP TEKNOLOJİSİ ESASLI İMALAT SİSTEMLERİNİN MODELLENMESİ VE ANALİZİ (DOKTORA TEZİ) Ali ihsan SULAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Bu çalışmada silindirik parçaların imalatı için Grup Teknolojisi (GT) esaslı imalat analizlerinin yapılması ve parçaların sınıflandırılması için Delphi 4.0 Programlama Dili kullanılarak bir program geliştirilmiştir. Geliştirilen bu programda öncelikle kesici takım, kesici uç, uç cinsi, malzeme ve tezgah veri tabanları kullanıcı etkileşimli olarak oluşturulmuştur. Sisteme iş parçası verileri üç farklı yöntemle; DXF veri dosyalarından, unsur tabanlı çizilerek veya GT kodu verilerek girilebilmektedir. Girilen veriler program tarafından yorumlanarak parça üzerindeki unsurlar ve boyutlar bulunmaktadır. Her bir unsur için kesici takım, kesici uç ve uç cinsi seçilerek maksimum üretime ve minimum maliyete göre kesme parametrelerinin optimizasyonu yapılmaktadır. Geliştirilen kodlama sistemi ile parçalara grup kodları atanmaktadır. Grup kodları yardımıyla işlem planlaması, parça kartları ve CNC kodları oluşturulmaktadır. Ayrıca sistemde tanımlanan parçalar arasındaki benzerliklerden yararlanılarak malzemeye, tezgaha ve unsurlara göre parça aileleri oluşturulabilmektedir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Grup Teknolojisi, Unsur Tanıma, İşlem Planlama. Sayfa Adedi : 154 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muammer NALBANT, Yrd. Doç. Dr. Zafer TEKİNER
Özet (Çeviri)
11 MODELLING AND ANALYZING THE GROUP TECHNOLOGY BASED MANIFACTURING SYSTEMS (Ph. D. Thesis) Ali ihsan SULAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT In this study, a computer program has been developed using Delphi 4.0 Programming Language. This program is capable of Group Technology (GT) based manufacturing system analysis and part classification. In this developed program, databases for tool holders, cutting tools, cutting tool grades, materials and machine tools were generated as user interactive. Workpiece data can be entered to the program by three different ways; DXF files, feature based drawings and by assigning GT codes. The entered data is evaluated by the program and then the features and dimensions are determined. For each feature, cutting parameters optimisation was carried out according to the maximum production rate and minimum cost by selecting the tool holder, cutting tool and its grade. Group codes are assigned to the parts by the developed coding system. With the help of the coding system, process planning, part data cards and CNC codes were created. In addition, part families based on the workpiece material, machine tool and features can be generated using the similarities between the parts. Science Code : 626.12.01 Key Words : Group Technology, Feature Recognition, Process Planning. Pace Number : 154 Adviser : Prof. Dr. Muammer NALBANT, Yrd. Doç. Dr. Zafer TEKÎNER