Sporcuları sakatlanmaya iten bazı sebeplerin analitik hiyerarşik proses ile analizi
Analysis of some reasons to cause sports injuries with the process of analytic hierarchy
  1. Tez No: 133462
  2. Yazar: SEBAHAT YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
SPORCULARI SAKATLANMAYA İTEN BAZI SEBEPLERİN ANALİTİK IIİYERARŞİK PROSES İLE ANALİZİ (Doktora Tezi) Scbahal YETİM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Bu araştırmada, Sporcuları Sakallanmaya İlen (SSİ) bazı sebeplerin, çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Proses (AIIP) Yöntemi ile değerlendirilmesi ve bir uygulaması ele alınmıştır. Bu amaçla SSİ faktörlerin belirlenmesi yoluna gidilmiş ve altı temel faktör (müsabakanın önemi, pirimin cazip olması, gösteriş merakı, saha ve zeminin bozuk olması iklim şartları ve eğitim durumu) belirlenmiştir. Daha sonra bu altı ana faktör Analitik Hiyerarşi Prosesi (AIIP) ile önceliklendirilmiştir. AUP'dcn elde edilen değerlere göre sırasıyla müsabakanın önemi 0,3300, pirimin cazip olması 0,2225, saha ve zeminin bozuk olması 0,1605, iklim şartları 0,1287, eğitim durumu 0,1150 ve gösteriş merakı 0,0432 öncelik değerlerine sahip olmuştur. Ayrıca altı ana faktörün alt faktörlerinin herbirinin değerleri de belirlenmiş, karar problemine ilişkin elde edilen sonuçlar ve yorumları üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 6050101 Anahtar Kelimeler : Spor Sakatlıkları, Önceliklendirme, AIIP Sayfa Adedi : 92 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa KÜRT
Özet (Çeviri)
II ANALYSIS OF SOME REASONS TO CAUSE SPORTS INJURIES WITH THE PROCESS OF ANALYTIC HIERARCHY (Ph.D. Thesis) ScbahatYETIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT In this study evaluation and application of sonic reasons to cause sports injuries (SSI) were studied by the analytic hierarchy process (AHP) that is one of the process of inulti criteria decision making. For this reason, SSİ factors were assessed and six basic factors which arc importance of competition, attractiveness of prize, show curiosity, insufficient facilities, climate condition* and education level were determined. Than these six basic factors were ordered in order of priorities by AHP. According to (he data taken from AHP; factors in order of priorities as follows; importance of competition is 0.3300, attraction of prize is 0.2225, insufficient facilities is 0.1605, climate conditions is 0.1287, education level is 0.1150, display curiosity is 0.0432. In addition, each values of subfactors of six basic factors were assessed. Results and interpretations related to decision problem were studied. Science Code : 6050101 Key Words : Injuries of sports, in order of priorities, AHP Page Number : 92 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Dr. M ustanı KURT