Türkiye Sideritis L. (Lamiaceae) türleri üzerinde karyolojik bir araştırma
A Caryological research on the Turkish Sideritis L. (Lamiaceae) species
  1. Tez No: 133463
  2. Yazar: ESRA MARTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN, DOÇ. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
TÜRKİYE SIDERITIS L. (LAMIACEAE) TÜRLERİ ÜZERİNDE KARYOLOJİK BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) Esra MARTİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2003 ÖZET Sideritis L. cinsi ülkemizde Hesiodia Benth. ve Empedoclia (Rafin) Benth. seksiyonları ile temsil edilmektedir. Bu seksiyonlarda 54 tür ve tür altı takson bulunmaktadır. Sideritis cinsine ait 40 takson endemik olup endemizm oranı % 74'dür. Bu çalışmada, Sideritis cinsîne ait bütün taksonların kromozom sayısı ve büyüklüğü Görüntü Analiz Sistemi ile belirlenmiştir. Hesiodia seksiyonunda yer alan S. lanata'nın kromozom sayısı 2n=30+0-2B, S. romana subsp. romana' n\n 2n=28+0- 3B, S. curvidens'ın 2n=28+0-4B, S. montana subsp. montena'nın 2n=16+0-2B ve S. montana subsp. remota'nın 2n=18+0-3B'dir. Kromozom uzunlukları bu seksiyonda 0,37 um ile 1,33 um arasında değişmektedir. Empedoclia seksiyonundaki bütün taksonlarda ise somatik kromozom sayısı 2n = 32 ve kromozom uzunlukları 0,22-1,96 um arasındadır. Her iki seksiyonda 50 türde sayılan 0 ile 9 arasında değişen B kromozomu olup, sadece 4 taksonda, (S. hololeuca, S. sipylea, S. armeniaca ve S. libanotica subsp. microchlamys) B kromozomu tesbit edilememiştir. 11 taksonda ise miksoploidinin olduğu gözlenmiştir. Bilim Kodu : 401.01.03 Anahtar Kelimeler : Sideritis, Karyomorfoloji, Görüntü Analizi, B Kromozomları, Miksoploidi. Sayfa Adedi : 184 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hayri Duman, Doç. Dr. Fatma Ünal
Özet (Çeviri)
11 A CARYOLOGICAL RESEARCH ON THE TURKISH SIDERITIS L. (LAMIACEAE) SPECIES ( Ph. D. Thesis ) Esra MARTİN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2003 ABSTRACT The genus Sideritis is represented by Hesiodia Benth. and Empedoclia (Rafin) Benth. sections in our country. There are 54 taxa as species and subspecies in these sections. 40 taxa belonging to genera Sideritis are endemic and the ratio of endemizm is % 74. The number and length of chromosomes of all taxa belonging to this genera were investigated by Image Analysis System. Chromosome numbers were determinated as 2n=30+0-2B in S. lanata, 2n=28+0-3B in S. romana subsp. romana, 2n=28+0-4B in S. curvidens, 2n=16+0-2B in S. montana subsp. montana and 2n=18+0-3B in S. montana subsp. remota that are belong to section Hesiodia. Chromosome lengths in this section are ranged between 0,37 and 1,33 um. Chromosome numbers of all taxa in the section Empedoclia is 2n=32 and chromosome lengths are between 0,22-1,96 um. 50 species belonging both of this sections have 0-9 B chromosomes but they were not determined in S. hololeuca, S. sipylea, S. armeniaca and S. libanotica subsp. microchlamys. In eleven taxa, mixoploidy was observed. Science Code : 401. 01. 03 Key Words : Sideritis, Caryomorphology, Image Analysis, B Chromosomes, Mixoploidy Page Number : 184 Adviser : Prof. Dr. Hayri Duman, Assoc. Prof. Dr. Fatma Ünal