Dinocap fungisitinin Allium cepa L. kök ucu hücreleri ve insan periferal lenfositlerinde sitogenetik etkileri
Cytogenetic effects of fungicide dinocap in root tips of Allium cepa L. and human peripheral lymphocytes
- Tez No: 133472
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN, PROF. DR. FATMA ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
DINOCAP FUNGİSİTİNİN ALLIUM CEPA L. KÖK UCU HÜCRELERİNDE VE İNSAN PERİFERAL LENFOSİTLERİNDE SİTOGENETİK ETKİLERİ (Doktora Tezi) Mustafa ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Bu araştırmada, dinocap fungisitinin sitogenetik etkileri A cepa'da ve insan periferal lenfositlerinde çalışılmıştır. Büyümeyi azaltma testi kullanılarak, bu fungisitin LD50 değeri 25 ppm olarak belirlenmiş ve daha sonra Allium cepa kökleri 6,25, 12,50, 25, 50 ve 100 ppm'lik konsantrasyonlar ile 12, 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Bütün muamelelerde 100 ppm'lik konsantrasyon toksik bulunmuştur. Her bir doz ve uygulama suresi için, mitotik indeks, mitotik faz frekansları, mitotik ve kromozomal anormallikler belirlenmiştir. Bütün uygulama sûrelerinde, konsantrasyon arttıkça mitotik indeks, kontrollere göre önemli düzeyde azalmıştır. Bununla birlikte, dinocapın 25 ve 50 ppm'lik konsantrasyonlarının 48 saatlik uygulamaları dışında mitotik safhaların oranına önemli bir etkisi olmamıştır. Bu fungisit önemli oranda anormal mptoza neden olmuştur. 7 tip anormallik tespit edilmiştir bunlar; yapışıklık, c-mitoz, köprüler, kalgm kromozomlar, multipolarlık, poliploidi ve fragmentlerdir. İnterfazda mikronukleuslu ve iki çekirdekli hücreler de gözlenmiştir. Bunlara ilave olarak, ön işlem uygulanan kök uçlarında, kromozom kırıkları, fragmentler, poliploidi ye kardeş kromatidlerde birleşme de belirlenmiştir. Dinocapın - sitogenetik etkilerinin insan lenfosit kültüründe incelenmesi için uygu|âma dozları bir ön çalışmayla tespit edilmiş ve daha sonra 5, 10, 15 ve 20 ppm'lik konsantrasyonlar 24 ve 48 saat süreyle uygulanmıştır. Her bir doz ve süre için mitotik indeks ve replikasyon indeksi belirlenmiştir. Mitotik indeks bütün uygulamalarda kontrole göre önemli ölçüde azalmıştır. Fakat dinocapın replikasyon indeksi üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. Bütün konsantrasyon ve uygulama süreleri anormallik oranını önemli ölçüde arttırmıştır. En yaygın olarak gözlenen kromozomal anormallikler, kromatid kırığı, fragmentler, halka kromozomlar, kardeş kromatidlerde birleşme, disentrik kromozomlar, kromatidlerde değişme, poliploidi ve gaptır. Kardeş kromatidlerde değişme (KKD) 48 saatlik uygulamalarda önemli ölçüde artmıştır.Bilim kodu Anahtar Kelimeler 401.01.03 Pestisit, fungisit, sitogenetik etki, mitoz bölünme, mitotik anormallikler, kromozomal anormallikler, kardeş kromatid değişimi Sayfa Adedi Tez yöneticisi 102 Prof. Dr. Orhan Arslan, Prof. Dr. Fatma Ünal
Özet (Çeviri)
uı CYTOGENETIC EFFECTS OF FUNGICIDE DINOCAP IN ROOT TIPS OF ALLIUM CEPA L. AND HUMAN PERIPHERAL LYMPHOCYTES (Ph. D. Thesis) Mustafa ÇELİK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT The present investigation was carried out to study cytogenetic effects of the fungicide dinocap on Allium cepa L. and human peripheral lymphocytes. LD50 value of this fungicide was determined as 25 ppm using root growth inhibition test and then the roots of Allium cepa were treated with 6,25, 12,50, 25, 50 and 100 ppm concentrations for 12, 24 and 48 hours. 100 ppm concentration was toxic in all treatment times. Mitotic index, mitotic phase frequencies, mitotic and chromosomal abnormalites were determined for each concentration and treatment time. Mitotic index decreased significatly with increasing of concentration in all treatment periods as compored to their controls. However, dinocap has not induced significant effect on the percentage of the mitotic stages except 25 and 50 ppm at 48h. The treatment conducted with this fungicide induced a significant percentage of abnormal mitosis. Seven types of abnormalites recorded were stickiness, c-mitosis, bridges, laggards, multipolarity, poliploidy and fragments. Micronucleated and binucleated cells were also observed at interphase. In addition, in pretreated root tips, chromosome breaks, fragments, poliploidy and sister union were detected. To investigate the cytogenetic effects of the dinocap in human lymphocyte culturs the treatment concentrations were selected using a preliminary-study and then 5, 10, 15 and 20 ppm concentrations were treated for 24 and 48 hours. Mitotic index and replication index were determined for each treatment. Mitotic index decreased significantly in all treatments as compored to controls, however dinocap has not induced significant effect on the replication index. Percentage of abnormalites were increased significantly in all concentrations and in all treatment times. The most common types of chromosomal abnormalities were chromatid breaks, fragments, ring-chromosomes, sister union, dicentric chromosomes, chromatid exchanges, poliploidy and gap. Sister chromatid exchange (SCE) increased significantly in 48 hours treatments.IV Science code : 401.01.03 Key Words ; Pesticide, fungicide, sitogenetic effect, mitosis, mitotic abnormalities, chromosomal aberrations, sister chromatid exchanges (SCE) Page number Adviser 102 Prof. Dr. Orhan Arslan, Prof. Dr. Fatma Ünal