Dik kesme işlemi esnasında takım tezgahı titreşimlerinin ve kararlılığının teorik olarak analizi
Theoretical analysis of machine tool stability and vibration during metal cutting
  1. Tez No: 133473
  2. Yazar: AHMET TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
DİK KESME İŞLEMİ ESNASINDA TAKIM TEZGAHI TİTREŞİMLERİNİN VE KARARLILIĞININ TEORİK OLARAK ANALİZİ (Doktora Tezi) Ahmet TAŞKESEN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Metal kesme işleminde, takım tezgahının, bir ve iki serbestlik dereceli fırlama titreşim analizleri teorik olarak yapılmıştır. Kayma açısı ile ilgili olarak yeni bir ifade elde edilmiştir. Geliştirilen bu modelde, talaş-takım ara yüzündeki sürtünme katsayısı değişimi, kesme kuvveti genliğinin ve yönünün titreşimi, takım kesici kenarının iş-parçasından ayrılması ve kesme işleminin sönüm özelliği gibi non-lineer özellikler dikkate alınmıştır. Ayrıca, kayma açısı titreşimi ve kesme hızı değişimlerinin, sistemin kararlılığına etkisi modele dahil edilmiştir. Dinamik denklemlerin çok karmaşık olmasından dolayı, bu denklemlerin nümerik çözümleri elde edilmiştir. Geliştirilen model, literatürde mevcut olan dik kesme işlemine ilişkin deneysel çalışmalar ile karşılaştırılın ıştır. Kesici takımın yer değiştirmesi, kayma açısı, sürtünme katsayısı ve kesme kuvvetlerinin dinamik değişimleri grafikler halinde sunulmuştur. Elde edilen teorik sonuçlar ile literatürde yer alan deneysel çalışmaların genel olarak uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Metal Kesme, Titreşim, Tırlama, Dinamik Model, Kararlılık Analizi Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yücel ERCAN
Özet (Çeviri)
II THEORETICAL ANALYSIS OF MACHINE TOOL STABILITY AND VIBRATION DURING ORTHOGONAL METAL CUTTING (PhD Thesis) Ahmet TAŞKESEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCDXNCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Non-linear, one- and two-degree of freedom numerical chatter vibration analysis of metal cutting is presented. A new angle relationship is proposed. The model takes into account non-linearities such as fluctuation of the friction coefficient on the tool-chip interface, oscillations of cutting force amplitude and direction, separation of the tool edge from the material and cutting process damping. The effects of shear-angle fluctuation and cutting speed variation on stability are also included in the model. Numerical solutions of the governing dynamical equations have been obtained and the model has been tested by comparing the results of computer simulations of orthogonal wave cutting and wave removing processes to the existing experimental data. Curves of calculated tool displacement; shear angle, friction coefficient and cutting forces are given. Generally good agreement is observed between the theoretical results and the existing experimental data. Science Code : 708 Key Words : Metal Cutting, Vibration, Chatter, Dynamic Model, Stability Analysis Page number : 143 Adviser : Prof. Dr. Yücel ERCAN