Kesici takım kaplama malzemesinin takım-talaş arayüzey sıcaklığı üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effects of cutting tool coating materials on tool-chip interface temperature
- Tez No: 133471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
KESİCİ TAKIM KAPLAMA MALZEMESİNİN TAKIM-TALAŞ ARA YÜZEY SICAKLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Kasım HABALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2003 ÖZET Malzemelerde talaş kaldırma sırasında açığa çıkan ısının takım-talaş ara yüzeyinde oluşturduğu sıcaklığın takım ömrü ve iş parçasının yüzey kalitesi üzerinde bir etkisinin olduğu bilinmekte ve bu sıcaklığın ölçülebilmesi için kullanılacak yöntemler sürekli olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu yöntemlerden takım iş parçası ısıl çift yöntemi kullanılacak, hazırlanan deney düzeneği kullanılarak takım-talaş ara yüzey sıcaklığının ölçülebilirliği araştırılmıştır. Yapılan ön çalışmalarla sistemin kullanılabilirliği belirlendikten sonra, takım kaplama malzemelerinin, kesme hızı ve ilerleme parametrelerine bağlı olarak takım-talaş ara yüzey sıcaklığının değişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Torna tezgahı için tasarlanan sistemde, iş parçası ve kesici takım tezgah gövdesinden izole edilmiş, fener mili içerisinden geçirilen bakır boru ve bununla irtibatlandırılmış bakır bir diskin cıva banyosuna batırılarak, takım-iş parçası ikilisinde oluşan elektro motor kuvvetin (EMK) ölçülmesi sağlanmıştır. Sıcaklığı bilinen ısı kaynağı ve analog/dijital dönüştürücü bilgisayar kartı, kişisel bilgisayar kullanılarak sistem kalibre edilmiştir.Özellikleri iyi bilinen AISI 1040 çeliği üzerinden yapılan talaş kaldırma deneyleri ile; kaplama malzemelerinin, kesme hızının ve ilerlemenin takım-talaş ara yüzeyindeki sıcaklık değişimlerine etkisi araştırılmıştır. Elde edilen grafiklerden, kesme hızının sıcaklık üzerinde daha etkili bir parametre olduğu görülürken, ilerlemenin etkisinin daha az olduğu görülmüştür. Kaplamasız, AI2O3 kaplanmış ve en üstte TiN kaplama ihtiva eden üç katlı kaplamalı takımlarla yapılan deneylerde, TiN kaplanmış takımda en düşük sıcaklıklar elde edilmiş ve kaplama uygulaması ile sıcaklığın düştüğü belirlenmiştir. Kesme hızı ve buna bağlı artan sıcaklığın yüzey pürüzlüğü üzerinde olumlu etkileri gözlenmiştir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Kesme Sıcaklığı, Isıl Çift Metodu, Kesici Takımlar Sayfa Adedi : 132 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hasan SERT
Özet (Çeviri)
m EXPRTMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF CUTTING TOOL COATING MATERIALS ON TOOL-CHIP INTERFACE TEMPERATURE (Ph.D. Thesis) Kasım HABALI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2003 ABSTRACT It is known that the heat generated during machining of materials and temperature between tool-chip interface have an effect on tool life and surface roughness quality. The methods to be used in order to measure this temperature has been still investigated. In this work, using tool-work piece thermocouple method which is the one of these methods, measurability of the temperature of tool-chip interface has been investigated. After determining the system usability by doing some pre-test works, the effects of tool coating materials on temperature variation of tool-chip interface were investigated depending on cutting speed and feed rate parameters. In a system designed for a lathe, the workpiece and cutting tool were insulated from the machine tool body. Measuring of electromotor force (EMF) generated at the tool-work thermocouple was accomplished by the way a copper tube disc (slip ring) partially immersed into the mercury bath. The system has been calibrated using a computer analogue digital converter and a heat source whose temperature is known.IV By machining tests of AISI 1040 steel whose specifications are well known the effects of coating materials, cutting speed and feed rate on heat variations in tool-chip interface were investigated. From the obtained graphics, it was seen that cutting speed was more effective parameter to heat. On the other hand feed rate had less effect on heat. In the experiments performed using uncoated, AI2O3 coated and triple coated with TiN top coating tools, lowest temperatures were obtained with TiN coated tools and it was determined that the heat decreased with the application of this coating. It was also determined that cutting speed and elevated temperature improved surface roughness. Science Code : 626.12.01 Key Words : Cutting temperature, thermocouple method, Cutting tools. Page Number : 132 Adviser : Assistant. Prof.Dr Hasan SERT