Füzyon nötron kaynaklı bir nükleer reaktörde yakıt üretiminde rezonans olayının incelenmesi
Investigation of the resonance events for fuel breeding in a nuclear reactor with fusion neutron source
  1. Tez No: 133477
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
FÜZYON NÖTRON KAYNAKLI BİR NÜKLEER REAKTÖRDE YAKIT ÜRETİMİNDE REZONANS OLAYININ İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Kadir YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2003 ÖZET Zincirleme fisyon reaksiyonlarına dayanan nükleer reaktörlerde nötron ekonomisi ve reaktör güvenliği çok önemli bir konudur. Reaktörlerdeki nükleer reaksiyonlar rezonans enerji aralığındaki nötronlarla çok yakından ilgili olduğu için rezonans parametreleri reaktördeki nötron ekonomisini ve kritikaliteyi etkiler. Füzyon-fisyon nötronik çalışmalarında genellikle rezonans zırhlaması işlemi ihmal edilir. Genel amaçlı çalışmalarda, hızlı mantoya sahip füzyon-fisyon reaktörlerinde bu durum bazı açılardan uygun olabilir, fakat termal mantoya sahip füzyon-fisyon reaktörlerinde rezonans zırhlaması işleminin ihmal edilmesi yanlış sonuçlara ulaşılmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada (D-T) nötron kaynaklı hızlı ve termal mantolara sahip füzyon-fisyon reaktöründe ana integral datalara rezonans ve nötron enerji grup yapılarının etkileri incelenmiştir. Nötronik parametreler, uygun kıyaslamaların yapılabilmesi açısından aynı manto kompozisyonları için rezonans işlemi uygulanarak ve rezonans işlemi uygulanmadan hesaplanmıştır. Çalışmada rezonans işleminin ve füzyon nötron kaynak spektrumunun doğru tarif edilmesinin tüm nötronik parametrelerin hesaplanmasında büyük öneme sahip olduğu ortaya konmuştur. Gerek termal reaktörlerde gerekse üretken reaktörlerde nötron rezonans reaksiyonlarının çok iyi bir şekilde incelenmesi ve rezonans işlemlerinin göz önüne alınması gerekmektedir. Bilim Kodu : 920 Anahtar Kelimeler : Füzyon, fisyon, rezonans, nötron. Sayfa Adedi : 191 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RESONANCE EVENTS FOR FUEL BREEDING IN A NUCLEAR REACTOR WITH FUSION NEUTRON SOURCE (Ph.D. Thesis) Kadir YILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2003 ABSTRACT Neutron economy and reactor safety are very important subjects for nuclear power plants based on fission chain reactions. Resonance parameters affect the neutron economy and the reactor safety because nuclear reactions in the nuclear reactors concern with fairly the neutrons having resonance energy levels. Generally, the resonance self-shielding treatment has been neglected so far in fusion-fission neutronic studies. In the generic studies, this situation may be tolerated for the fusion-fission reactors with fast blankets to some degree, but in the fusion-fission reactors with thermal blankets, omission of the resonance self-shielding effects may yield totally misleading conclusions. In this study, resonance and the structure of neutron energy groups effects are investigated on the main integral data of the fusion-fission reactors having fast and thermal blankets with a (D-T) neutron-driven. The neutronic parameters will be evaluated with and without a resonance treatment for the same blanket compositions for the sake of a consistent comparison. It is exposed in the study that the resonance treatment and the correct description of the fusion neutron source spectrum have great importance on all of the neutronic parameters. Neutron resonance reactions should be investigated fastidiously for both of the thermal reactors and breeding reactors and the resonance treatment must be taken into account. Science Code Key Words Page number Adviser 920 Fusion, fission, resonance, neutron 191 Prof. Dr. Sümer ŞAHİN