Ses eğitiminde register ve rezonans bölgelerinin kullanım özelliklerinin ses kalitesine yansıması
The Reflection of usage properties of the register and resonance regions to voice quality in voice education
- Tez No: 133476
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
SES eğitiminde register ve rezonans BÖLGELERİNİN KULLANIM ÖZELLİKLERİNİN SES KALİTESİNE YANSIMASI (Doktora Tezi) Ayhan HELVACI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS 2003 ÖZET Bu araştırmada, ses eğitiminde register ve rezonans bölgelerinin kullanım özelliklerinin ses kalitesine yansıması, anatomik yapı ve ses özellikleri ile birlikte, ses kalitesini belirlemeye yönelik ses analiz testi ile araştırılmıştır. Bunun için, rastlamsal yöntemle belirlenen, 20-27 yaş grubunda, en az bir yıl programlı ses eğitimi almış ve almaya devam eden sağlıklı sese sahip bireyler değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri oluşturmuştur. Kız ve erkek olarak belirlenen örneklem grupları içinde yer alan 22 öğrencinin anatomik yapıları anatomik ve fonksiyonel; ses özellikleri ise, fiziki ve psikofiziki özellikler açısından incelenmiş ve ses kalitesine yansıması araştırılmıştır. Ölçümler, ses laboratuarında (CSL), Multi Dimentional Voice Programı kullanılarak, IAC (industrial Acoustic Company) standart odalarında konunun uzmanı tarafından yapılmıştır. Ölçümler sonunda elde edilen veriler, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı ve“ t ”testi ile analiz edilmiştir. Bulgular konu ile ilgili olarak yapılmış diğer çalışmalar ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır.11 Araştırma sonunda, register ve rezonans bölgelerinin kullanım özelliklerinin ses kalitesine tamamıyla yansıdığı ve bu bölgelerin kullanımındaki teknik eksikliklerin ses kalitesini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Doğal verginin temel özellikleri olan ses genişliği, düzgünlüğü ve rezonans potansiyelinin iyi bir eğitimle geliştirilebileceği anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 101.25.02 Anahtar Kelimeler : Ses eğitimi, register, rezonans, ses kalitesi. Sayfa Adedi : 190 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erol Belgin
Özet (Çeviri)
Ill THE REFLECTION OF USAGE PROPERTIES OF THE REGISTER AND REZONANCE REGIONS TO VOICE QUALITY IN VOICE EDUCATION (Ph. D THESIS) Ayhan HELVACI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE May 2003 ABSTRACT In this study, the reflection of usage properties of register and resonance regions to voice quality, anatomic structures and voice characteristics was researched by using voice analysis test to determine voice quality. To do this, randomly selected individuals falling into 20-27 age group who had been having at least one year programmed voice training were evaluated. The scope of this research is the students from the department of Fine Arts Education's music teacher training programs of Gazi University Education Faculty and Uludağ University Education Faculty. Anatomic structures of a sample group of 22 students were choosen from among boys and girls from these schools were investigated anatomically and functionally while voice characteristics were investigated by the sight of physical and psycho-physical properties in order to evaluate their reflection to voice quality. Measures were made in Voice Labratories (CSL) using Multi Dimensional Voice Program by the experts in standart IAC(Industrial Acoustic Company) rooms. The data obtained from these measures were statistically analysed using Pearson correlation coefficient and“t”test. Results were compared with other researches.IV At the end of this research, the usage characteristics of register and resonance regions were seen to be completely reflected to voice quality and technical deficiencies in using these regions and, to affect voice quality negatively. Finally it was understood that voice register, smoothness and resonance potential, which are the fundamental characteristics of natural talent, could be improved by training. Code of science : 101.25.02 KEY Words : Voice education, register, rezonance, voice quality Number of Pages : 190 Advisors : Prof.Dr. Erol Belgin