Türk halk müziğinde diziler
Scales in Turkish folk music
- Tez No: 133483
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CİHAT CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, Türk Halk Müziği'nde süreç içerisinde kullanılan dizilerin belirlenmesine yönelik olarak bir durum tespiti yapılmıştır. Bu amaçla TRT Türk Halk Müziği repertuarından seçilen 2011 türküye ilişkin 15 parametre, bilgisayarda“file maker pro 6.0v3”programıyla oluşturulan veri bankasına girilmiş ve bu veriler, diziler ana unsur olmak üzere, birbiri ile karşılaştırılmıştır. İncelenen bütün türkülerde 13 farklı karar sesinin bulunduğu, %69,52 oranında türkünün ise“la”(A4) sesinde karar verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca 43 adet ölçü anahtarına rastlanmış, bunların en büyük bölümünü ise %28,2 oranıyla 4/4'lük ölçü anahtarının oluşturduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk Halk Müziği, dizi, yöre, ölçü anahtarı
Özet (Çeviri)
The scope of this study is to determine the scales used in Turkish Folk Music. There are 15 parameters selected among the 2011 folk songs which are chosen from the TRT Turkish Folk Music Repertoire, and then these parameters entered into data bank generated by“file maker pro 6.0 v 3”program, and further each data is correlated by their characteristics dominated by scales. It is found that 13 separate fundamental notes exist in all of the folk songs examined, and among these, 69.52 % of songs are concluded with“la”(A4) sound. Furthermore, there are 43 different key signatures have been found, which the 4/4 key signature is leading by 28.2 % majority. Key Words : Turkish Folk Music, scale, region, key signature