Graduate filminde bireyselleşme ve müzik çekim ve çekim ölçekleri objektif kullanımı
  1. Tez No: 13349
  2. Yazar: OSMAN LEVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
k TEZ ÖZETİ“The Graduate filminde Bireyseli eşme ve Müzik, Çekim ve Çekim Ölçekleri, Objektif Kullanımı”adlı bir çalışma, söz konusu filmde, bireyselleşme çerçevesinde müziğin, çekim ölçeklerinin ve filmdeki objektif kullanımının incelenmesini ele almaktadır. Çalışmayla filmde, bireyselleşme olgusu bağlamında müziğin, çekim ölçeklerinin ve objektiflerin kullanım biçim leri ve amaçları incelenmiş t ir o Bunun yanında, bir anlatım tekniği olarak filmde, iletinin, -müzik, çekim ölçekleri ve objektif kullanımlarının farkl ıl aşmasıyla- nasıl oluştuğu, hangi tür kullanımın hangi etkiyi yarattığı ortaya çıkarıl maya çalışılmıştır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm filmin kimlik bilgileri ve yönetmeni ile il gilidir. Bu bölümde filmin tanıtım yazıları ve filmin yönet meni Mike Nichols ile ilgili bilgiler verilmiştir. IIo Bölüm' de tarihsel bir perspektif içine ottırtula rak, önce bireyselleşme olgusunun ne olduğu incelenmiş, daha sonra toplumsal alanda ortaya çıkan s osy o kül türel değişik liklerin, bireysel alana yansıması ve bireyselleşme olgu sunun müzikle veriliş biçimi incelenmiştir. III. Bölüm* de sinematik bir anlatım biçimi olduğun dan yola çıkılarak çekim ve çekim ölçekleri incelenmiştir. Bu bölümde, bireyselleşme olgusunun çekim ölçekleri bazın da ortaya çıkarılması amacıyla, önce“çekim”konusu ile ilgili bilgiler verilmiş, daha sonra ise filmin çekim çekim dökümü gerçekleştirilmiştir. IV. Bölüm filmdeki objektif kullanımı ile ilgilidir. Bu bölümde filmdeki objektif kullanımı ve bu kullanımınyarattığı etkiler yer almaktadır. V. Bölüm' de ise önce çalışmayla ilgili genel bir yo rum yapılmış, daha sonra filmle ilgili eleştirel yazılardan örnekler verilmiş tir 0
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE THESÎS. The study titled“Being Individualistic and Music, Shot and Scales Thereof and Usage of Lens in the Motion Picture called The Graduate”describes and outlines the study of music, scales of shot. and usage of lens in the frame of“being individualistic. In connection with the event of ”being individualistic, usage types of music, scales of shot, camera technic and objectives are studied in detail. Furthermore, as a narrating technic how the communicating effects music, scales of film shooting and how the differentiation of camera usage is formed and which type of usage creates which type of effect tried to be exhibited in the film» The study is comprised of five sections: I o Section is about the identities and stage-manager. Introductory names of the players (generic) and information about Mike Nichols, stage manager of the film are detailed in this section. In the II. Section by locating into a chronogical perspective, firstly extend of the event of being individual istic has been studied, than, reflexion of the socio- cultural changes over to individual areas and form of event of individualism as given in music has been studied. In the III. Section by explaining that it is a system atic narrating form, shot and scales thereof are studied. With the aim to expose the event of individualism on picture taking base, firstly, some information given on“shot”than, explanation picture by picture is realized. IV. Section is about lens technic. This section outlines the usage of lens and effects of lens usage. A general critisisz of the study is made in the V.Sec- tion. Also samples of the critics published by press relating to this film is £iven in this section.