Edebiyat, sanat ve ideoloji: Azerbaycan'daki kültürel ürünlerde milliyetçilik söylemi
Nationalism discourse in the cultural products of Azerbaijan summary
- Tez No: 508229
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu yüksek lisans tezi, milliyetçi ideolojinin kültürel ürünler vasıtasıyla toplumun hayatına nasıl yansıdığını ve milliyetçilik kavramlarının kültürel ürünler olarak nitelendirdiğimiz edebiyat, sanat, film gibi kaynaklarda nasıl karşımıza çıktığını incelemek için kaleme alınmıştır. Milliyetçiliğin genel tarihi ortaya koyulduktan sonra Azerbaycan popüler kültür kaynakları olarak seçtiğimiz Celil Memmedguluzade'nin Anamın Kitabı adlı tiyatro eserinde, Bahtiyar Vahabzade'nin toplu şiirlerinde ve Ceyhun Mirzeyev'in Feryad filminde ideolojinin izleri sürülmüştür. Milliyetçilik bir ideoloji olarak toplum üzerinde etkili olabilmek adına bahsedilen kaynakları araç olarak kullanmıştır. İncelemenin sonucu olarak ideolojinin amaçladığı gibi toplumunu yönlendirme konusunda etkili olduğu varsayılabilir.
Özet (Çeviri)
This graduate thesis has been taken to examine how nationalist ideology is reflected in the life of the society through cultural products and how nationalism concepts are confronted witf sources such as literature, art, filmwhich we call cultural products. Revealing the general history of nationalism, the ideology of Celil Mammadguluzade's Azerbaijani popular sources, the Anamun Kitabu theater work, Bahtiyar Wahabzade's collective poems and Ceyhun Mirzeyev's Feryad film. Nationalism has used the resources mentioned as tools to influence society as an ideology. As a consequence of the review, it can be assumed that ideology is effective in directing society as it intends.