Pichia stipitis mayası ile fermentasyonla etil alkolün eldesi
Ethyl alcohol fermentation by Pichia stipitis
  1. Tez No: 133501
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
PICHIA STIPITIS MAYASI İLE FERMENTASYONLA ETİL ALKOL ELDESİ (Yüksek Lisans Tezi) ÖZLEM ÖZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart-2003 ÖZET Lignoselttlozik hammaddeler temel olarak selüloz, hemiselüloz, lignin, özütlenebilir maddeler ve inorganiklerden oluşmaktadır. Hemiselülozik ve selülozik kısımlar glukoz, mannoz, galaktoz, ksiloz ve arabinozdan oluşan monosakkaritleri içerirler ve kompozisyonları da hammaddenin doğasına bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, Pichia stipitis (NKRL Y-7124) mayası ile fermentasyonla etil alkol üretiminde pH, sıcaklık ve başlangıç D-ksiloz konsantrasyonunun etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda parametrelerin tek ve birbirine bağındı etkilerini incelemek için Box-Wilson deneysel tasarım yöntemi kullanılmıştır. Öncelikle yapılan ön deneyler ile fermentasyon ortamının hacmi ve hızı 100 mi ve 88 devir/dakika olarak belirlenmiştir. 120. saatlerde alınan numuneler de etil alkol analizi yapılmıştır. Deneylerde pH= 4-6, sıcaklık 25-35 °C ve başlangıç D-ksiloz derişimi 40-80 g/l aralığında değiştirilmiştir. Sonuçlar bir bilgisayar programı ile değerlendirilmiş ve üretim hızı için çıkarılan model eşitliği aşağıdaki gibi bulunmuştur.11 Y = -1.010 + 0.03131*Xı + 0.06515*X2 + 0.00454*X3 - 0.00927*Xi2 + 0.00160*Xi*X2 + 0.000149*Xi*X3 - 0.00124*X22 - 2.025e-05*X2*X3 - 3.758e-05*X32 Bu eşitliğin optimizasyonu sonucunda pH=4.67, T=28.7 ve başlangıç D-ksiloz konsantrasyonu 61.9 g/l iken elde edilen optimum Y değeri 0.139 olarak bulunmuştur. Bilim kodu : 603.02.01 Anahtar kelimeler : Etanol, Etanol fermentasyonu, Pichia stipitis Sayfa adedi : 93 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Mübeccel ERGUN
Özet (Çeviri)
m ETHYL ALCOHOL FERMENTATION BY PICHIA STIPITIS (M. Sc. Thesis) ÖZLEM ÖZER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 2003 ABSTRACT Lignocellulosic raw materials are mainly composed of cellulose, hemicellulose, lignin, extracted materials and inorganics. The hemicellulosic and cellulosic parts include monosakkarides which are composed of glucose, mannose, galactose, xylose and arabinose. The purpose of this study is to examine the effects of pH, temperature and D- xylose concentration on ethyl alcohol fermentation by Pichia stipitis (NRRL Y- 7124) yeast Box-Wilson experimental design method was applied to find the effects of parameters. Firstly, the volume of fermentation medium and shaking rate was examined and they are found as 100 ml and 88 rpm. Then, ethyl alcohol analysis were done using the 120. hours samples. Conditions are taken between for pH = 4-6, temperature 25-35 °C and initial D-xylose concentration 40-80 g/1. Results were evaluated by computer programme and the model equation for ethyl alcohol production rate was found as given below. Y2 = -1.010 + 0.03131*Xi + 0.06515*X2 + 0.00454*X3 - 0.00927*X!2 + 0.00160*X1*X2 + 0.000149*X!*X3 - 0.00124*X22 - 2.025e-05*X2*X3 - 3.758e-05*X32IV The optimization of this equation showed that, when pH = 4.67, T= 28.7 and initial D-xylose concentration was 61.9 g/1, optimum y was 0.139. Science Code Key Words Page Number Adviser 603.02.01 Ethanol, Ethanol fermentation, Pichia stipitis 93 Prof. Dr. Mübeccel ERGUN