Kara yolu kaynaklı çevresel trafik gürültüsünün modellenmesi ve gürültü tahminleri
Modelling and prediction of environmental noise caused by road traffic
  1. Tez No: 133502
  2. Yazar: MAHMUT ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KARAYOLU KAYNAKLI ÇEVRESEL TRAFİK GÜRÜLTÜSÜNÜN MODELLENMESİ VE GÜRÜLTÜ TAHMİNLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut ÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 2003 ÖZET Dünyada süregelen nüfus artışıyla birlikte kentlerde yaşayan kişi sayısı giderek artmaktadır. Bu artış kendisiyle doğru orantılı olarak gürültünün ve dolayısıyla insan hayatı üzerindeki etkilerinin artmasına neden olmuştur. Gürültünün insanların çalışma ve üretme verimini önemli bir ölçüde düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şehirdeki gürültü kaynaklarının en önemlisi karayolu araçlarının neden olduğu çevresel gürültüdür. Toplu taşımacılığın etkili bir şekilde kullanılamadığı ülkemizde kalabalıklaşan şehirlerle birlikte artan araç trafiği şehirlerdeki çevresel gürültü seviyesini önemli ölçüde artırmıştır. Bu tezde Ankara'da Jandarma görev bölgesinde yer alan, bu tez çalışması ile eşzamanlı olarak yürütülen ölçüm sonuçlarına dayalı tez çalışmasında da pilot çalışma bölgesi olarak seçilmiş bulunan tipik bir kavşağın modellemesi Community Noise Model (CNM) isimli bilgisayar yazılımı yardımıyla yapılmıştır. Modelleme sonucu elde edilen çevresel gürültü değerlerinden yola çıkılarak bu tipik kavşak için herhangi bir değişiklik yapılmadığı varsayılarak ve bu zaman süresinde de trafik hacminin ikiye katlandığı varsayılarak 2020 yılı için de modelleme sonuçları elde edilmiştir. Daha sonra ışık bekleme süreleri model üzerinde değiştirilerek bunun gürültüye etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem önlem alınmadığı takdirde 2020 yılı trafik kaynaklı gürültünün çevresel faktörü bozacak boyutlara ulaşacağını hemde trafik ışık süre planlamasına yol gösterici bir parametre olarak gürültünün de dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bilim Kodu -.625.01.04 Anahtar Kelimeler : Karayolu, Ulaşım, Gürültü, Modelleme Sayfa Adedi :69 Tez Yöneticisi :Doç.Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
11 MODELLING AND PREDICTION OF ENVIRONMENTAL NOÎS CAUSED BY ROAD TRAFFIC (M.Sc.Thesis) Mahmut ÖZEN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY APRDL 2003 ABSTRACT The increase in population results in crowded cities. This population increase is directly proportional with the increase of the environmental noise problem and its effects on people. Today it is well known that noise has negative effects on human's quality of work and production. The main source of environmental noise in cities is traffic. This is particularly correct for countries like ours where public transportation is not effectively used. A cross-road of Ankara city has been chosen as a pilot area of study in this thesis. The environmental noise araund the same cross-road has also been measured by another M. Sc. Student. The noise model is made for this cross road using a commercial software called Community Noise Model (CNM) has been run for todays traffic volume which is obtained by actual counting of vehicles in the cross-road. These results have been compared with the actual measurement results of another student and after confirmation, model has also been run for doubling of traffic volume (2020 year) and doubling of light waiting times. The results show that the environmental noise level will be above the levels acceptable by the standards in both cases. Therefore, the necessary precausions have to be taken in order to reduce the forthcomming problem. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.01.04 Road, Transpotation, Noise, Modelling 69 Assoc.Prof.Dr. Nizami AKTÜRK