ISO 9000 kalite yönetim sistemi ve bir üniversite kimya laboratuvarında uygulaması
ISO 9000 quality management system and the application in a chemical laboratory of the university
  1. Tez No: 133503
  2. Yazar: AYŞE YEŞİM ERMEYDAN KANGAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ISO 9000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ VE BİR ÜNİVERSİTE KİMYA LABORATUVARINDA UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ayşe Yeşim ERME YD AN KANGAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Kalite yönetimi, dünya çapında bir organizasyon felsefesi olarak kabul edilmektedir. Kalite yönetim prensiplerine dayalı olan ISO 9000:2000 standart serileri yöneticiler tarafından kuruluşlarının servis ve ürün kalitelerini artırmak için yeni bir model olarak uygulanmaktadır. Bu çalışmada ISO 9000:2000 belgesi ve kalite yönetim sistemi arasındaki ilişki gözden geçirilmiş ve bir kimya laboratuvarının ISO 9001:2000 standardına göre belgelendirmesi ve onayı için gerekli dokümanlar tanımlanmıştır. Bilim Kodu :912 Anahtar Kelimeler : Kalite Yönetim Sistemi, Standartlar, ISO 9000. Sayfa Adedi :145 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
11 ISO 9000 QUALITY MANAGEMENT SYSTEM AND THE APPLICATION IN A CHEMICAL LABORATORY OF THE UNIVERSITY (M.Sc. Thesis) Ayşe Yeşim ERMEYDAN KANGAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT Quality management as a worldwide business philosopy of organization has been accepted. The standard series of ISO 9000:2000 based on the quality management principles have been applied as a new model for quality improvement of products and services in the organizations by the managements. In this study, the relationship between ISO 9000:2000 certification and quality management system has been examined and the necessary documents according to ISO 9001:2000 standard for certification and accreditation process in a chemical laboratory has been described. Science Code :912 Key Words : Quality Management System, Standards, ISO 9000. Page Number : 145 Adviser : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR