Amaç fonksiyonu kısıtlı ulaştırma problemlerinde tamsayılı bulanık optimizasyon
An Integer fuzzy transportation problem optimization with restricted objective function
  1. Tez No: 133504
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
AMAÇ FONKSİYONU KISITLI ULAŞTIRMA PROBLEMLERİNDE TAMSAYILI BULANIK OPTİMİZASYON (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2003 ÖZET Hazırlanan bu çalışmada öncelikle bulanık küme teorisinden bahsedilmiş, daha sonra bu tekniğin ulaştırma problemlerinde nasıl kullanıldığı ayrıntılarıyla incelenmiştir. Amaç fonksiyonunda ve sağ taraf değerlerinde bulanıklık olan modeller incelenmiş ve bunlara birer örnek problem verilmiştir. Eldeki bu algoritmalara tamsayı kısıtı ve amaç fonksiyonu kısıtı eklenmiştir. Ortaya çıkan modele parametrik yaklaşımla çözüm sunulmuş ve uygulama kısmında verilen model çözülmüş ve sonuçlan tartışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Bulanık ulaştırma problemleri, Tanısaydı programlama Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
11 AN INTEGER FUZZY TRANSPORTATION PROBLEM OPTIMIZATION WITH RESTRICTED OBJECTIVE FUNCTION (M.Sc Thesis) Mustafa YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTUTUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2003 ABSTRACT In this study, firstly fuzzy set theory is explained then the utilities of this technic on transportation problem is handled widely. The fuzzy state of objective function and right-hand side values are researched and presented with some samples. Integer constraints and objective function constraints are added to the algorithms which were generated for the state of fuzzy right-hand side values exist and some solutions are found with parametricai approach. In the application section a model with these constrainsts are solved and the conclusions from this work are discussed. Science Code Key Words Page Number Adviser Fuzzy transportatin problems, Integer Programming 130 Assoc. Prof. Dr. Mehmet ATAK