Eğitim felsefelerinin sosyal bilgiler programına etkileri
The influences of education philosophies to social studies schedule
- Tez No: 133561
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmanın konusu, eğitim felsefelerinin sosyal bilgiler programına etkileri, mevcut eğitim sisteminin felsefesini ve öğretmenlerin eğitim felsefesini belirlemedir. Konuyla ilgili olarak, önce, ilgili literatür taranmış ve yine literatüre dayalı olarak bir anket hazırlanmıştır. Bu ankette mevcut durum ve ideal durum ayrımı yapılarak, hem var olan eğitim sisteminin felsefesi hem de öğretmenlerin eğitim felsefesi saptanmaya çalışılmış ve mevcut durum ile ideal durum arasında karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen verilerde; Öğretmenlerin kişisel bilgileri (yaş, cinsiyet, hizmet yılı v.b.) ile benimsedikleri eğitim felsefesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Mevcut durum ve ideal durum karşılaştırıldığında; Şu an ki eğitim sisteminin felsefesinin eklektik bir felsefe olduğu görülmektedir. Sosyal Bilgiler programında daha çok ilerlemecilik akımının ilkelerine rastlanırken, uygulamada, özellikle daimicilik ve esasicilik eğitim akımlarının ilkeleriyle karşılaşılmıştır. İdeal durumda ise; öğretmenlerin her eğitim felsefesinden benimsedikleri ilkeleri bir bütün haline dönüştürdükleri gözlenmiştir. Öğretmenlerin ideal olarak benimsedikleri eğitim akımlarının arasında Daimicilik, Esasicilik, İlerlemecilik, Yeniden Kurmacılık ve Varoluşçuluğun görüşlerinin yer aldığı görülmüştür. Ankette ifadeleri yer alan her eğitim felsefesi hakkında fikir beyan edebilmişlerdir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this research is to determine influences of education philosophy to social studies schedule, the philosophy of present educational system and the education philosophy of teachers. Related to this subject, first, is searched thorougly relevant literature and is prepared a poll once again based upon relevant literature. In this poll, whith doing a discrimination between present circumtances and ideal circumtances, is tried to determine both the philosophy of existing educational system and the education philosophy of teachers. Besides, is done a comparison between present circumstances and ideal circumstances. According to datas of being got; An expressive connection is not found between personal informations of teachers and education philosophy which they have already appropriated. When is compared whith present circumstances and ideal circumstances; The philosophy of present educational system appear as an eclectic philosophy. Although in social studies schedule is coincided whith principles of progresivviness current, but in practice, is confionted whith especially principles of prennialism and essentialism educational currents. Even if ideal circumstances; is observed teachers transform their principles which they have appropriated from each education philosophy, in to an entire. Prgressiveness, reconstructivism, prennialism, essentialism and existentialism are existed in educational currents which are accepted as an ideal by teachers. Also, they could declare their ideas about each education philosophy which their explanations are involved in aforementioned poll. IV