Küreselleşmenin öğretim programları üzerindeki etkisi (ilköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programı örneği)
Globalization's impact on curriculia (sample of the currıculum of the 4th grade of socıal studıes course in primary education)
- Tez No: 191048
- Danışmanlar: PROF. İHSAN SEZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Sosyoloji, Education and Training, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
KÜRESELLEŞMEN N ÖĞRET M PROGRAMLARI ÜZER NDEK ETK S( LKÖĞRET M 4. SINIF SOSYAL B LG LER DERS ÖĞRET MPROGRAMI ÖRNEĞ ).Fırıncı, TürkanYüksek Lisans, Felsefe Grubu Öğretmenliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. hsan SEZALAralık- 2006Bu çalışmanın temel amacı, küreselleşmenin etkisiyle gelişen yeni eğitimfelsefeleri ve yaklaşımlarının saptanarak, bu görüşler çerçevesinde ortaya çıkan idealinsan tipinin ve onun taşıyıcısı olması beklenen küresel değerlerin, yeni geliştirilenöğretim programlarında yer alıp almadığını araştırmaktır. Söz konusu araştırmanınbir diğer amacı ise örnek olarak ele alınan yeni ? lköğretim Sosyal Bilgiler Dersi 4.Sınıf Öğretim Programı?nı, temele aldığı eğitim felsefesi görüşü ve yaklaşımıbakımından tanıtmaktır.Küreselleşmenin öğretim programları üzerindeki etkisini konu edinen butezde, modernist eğitim felsefeleri ve klasik yaklaşımlar, ayrıca küreselleşmeninetkisiyle ortaya çıkan postmodernist eğitim felsefesi ile yeni öğretim programıyaklaşımları temele alınarak yeni ? lköğretim Sosyal Bilgiler Dersi 4. Sınıf ÖğretimProgramı?nın dayandığı eğitim görüşü ve felsefesinin küreselleşmenin öne sürdüğüyenilik gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığı tartışılmaktadır.Tezin birinci bölümü küreselleşmenin kültürel boyutunu ön plana çıkarırken,diğer taraftan küresel kültür tartışmaları çerçevesinde ?enformasyon toplumu?, ?çok-kültürlülük?, ?insan hakları?, ?demokrasi eğitimi? gibi kavramların yeni değerlersistemine etkilerini göstermektedir. Tezin ikinci bölümü eğitim felsefesi temelindeeğitimde yeni eğilimler ve yaklaşımlarını konu edinmektedir. Tezin üçüncü bölümüörnek öğretim programını, temele aldığı eğitim felsefesi ve yaklaşımı bakımındantanıtmaktadır. Son olarak, küreselleşmenin öğretim programlarındaki yeniyaklaşımlar üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTGLOBALIZATION?S IMPACT ON CURRICULIA(SAMPLE OF THE CURRICULUM OF THE 4th GRADE OF SOCIAL STUDIESCOURSE IN PRIMARY EDUCATION ).Fırıncı, Türkan(M.A), Department of Teaching The Group of PhilosophyAdviser: Prof. Dr. hsan SEZALDecember- 2006The main aim of this study is to survey whether or not the new ideal type ofhuman with global values stemming from globalisation emerges in the newcurriculia. These values are expected to be carried by these new ideal types ofstudents. The second aim of this study is to introduce the new curriculum, ?the 4thGrade of Social Studies Course in Primary Education?, in terms of philosophy ofeducation and the approach which the curriculum is based on.In this study whose subject is globalization?s impact on curriculia, it isdebated whether or not the base education philosophy of the new curriculum (the 4thGrade of Social Studies Course in Primary Education) meets the necessities whichglobalization offers in the ground of postmodernist education philosophy and thenew curriculum approaches as well as the classical and contemporary ones.While the cultural dimention of the globalization is emphasized in the firstpart of chapter one, the second part of the chapter with the limitations on globalcultural disscussions, indicates the influences of some different concepts like?information society?, ?multiculturalism?, ?postmodernism?, ?democracy education?and ?human rights? on the new value system. The second chapter is about new trendsand approaches on the ground of philosophy of education. The third chapterintroduces the sample curriculum in terms of its sociological and philosophicalbackground. Finally, the globalization?s impact on curriculum and all otherconsiderable issues are evaluated.