Plastik sanatlar eğitiminde estetiğin önemi
The Importance of esthetic in art education
- Tez No: 133569
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Tezimizin genel amacı Plastik Sanatlar Eğitimi'nde Estetiğin yerini belirli bir çerçeve içinde ele almak, insanların aldığı sanat eğitimi içinde verilen estetik bilgi ve estetik duyuşun insana neler kazandırdığını ortaya koymaktır. Çalışmalar sırasında farkına vardığımız bir durum kendiliğinden tezin ikinci amacım da ortaya çıkardı: Plastik Sanatlar Eğitimi ve Estetiğin birbirleriyle ortak olan ve birbirlerinden ayrılan taraflarını ortaya koymak. Bu iki disiplinin nerdeyse birbirini tamamlayacak kadar iç içe geçmiş öğelerini ayrıştımak Bu amaçla ilk olarak İlkçağ'dan itibaren Estetik tarihini ele aldık. Bu tarihsel süreci anlatırken kronolojik bir sıra takip etmenin yanı sıra“Estetik Eğitimi”üzerine görüşleri olan filozoflara daha geniş yer ayırdık. Tezin ikinci bölümü“Plastik Sanatlar Eğitimi”nin tarihi gelişiminden oluşmaktadır. İlkçağ'dan itibaren ele aldığımız tarihi bilgilerde yer yer filozofların eğitim ile ilgili görüşlerine de değindik. Sanat eğitiminin gelişme sürecini incelerken İlkçağ'dan günümüze belli bir kronolojik sırayı takip etmenin yanında özellikle Rönesans'tan itibaren İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, A.B.D. gibi ülkelerin sanat eğitiminde gösterdiklei gelişmeleri ayrı ayrı ele aldık. Bundan sonraki aşama elbette ki ülkemizde sanat eğitiminin tarihçesini ele almak oldu. Ülkemizde sanat eğitiminin gelişimini büyük farklılıklar gösterdiğinden Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası olmak üzere iki bölümde inceledik. Üçüncü bölüm alt yapısı ilk iki bölümde oluşturduğumuz Plastik Sanatlar Eğitimi ve Estetiğin birbiriyle özdeş ve birbirlerinden ayrılan noktalarının tesbiti ve plastik sanatlar eğitimi içinde verilen estetik bilgi ve duyuşun çok boyutluluğu, sanatçı, sanat eleştirmeni, sanat kuramcısı, sanat eğitimcisi, toplum ve insan başlıkları altında değerlendirdik. Sonuç olarak“Plastik Sanatlar Eğitiminde Estetiğin Önemi”ne daha belirgin, daha somut ve anlaşılır bir çerçeve çizdiğimizi söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Our purpose in this thesis is explaining the place and importance of Esthetic in Art Education, showing the possitive sides of esthetic knowledge and feeling in people's education life which begins from the primary times. While we were exaniining this subject, another purpose has occurred: showing common and different sides between Art Education and Esthetic, determining the difference common to each other. According to these purposes, first we took the history of Esthetic from Ancient Times. While doing this we took cronological side and gave importance especially those philosophers who had opionion in Education of Esthetic. The second part of thesis history of Art Education. We took the opinions of the philosophers on Education subject from the beginning till today. While examining the occupation of Art Education in cronological way, we gave importance especially to Italy, France, England' way of teaching art and development of it from Renaisance age. Of course the other step was our history of art education. As development of our art education show differences we took it as situation before the settlement of Turkish Republic and after it. The third part based on first and second parts which was told common and different sides of Arts Education and Esthetic and dimensions of the importance of Esthetic in Art Education. These dimensions include“artists”,“critics and theorists of art”,“educator of art”and“society and person”. As a result we can say that we draw a straight and understandble line about the importance of Esthetic at Education of Arts.