Vergi yükü ve Eskişehir'de gelir vergisi açısından bir vergi yükü araştırması
- Tez No: 13358
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Vergiler ve vergi yükünün dağılımı kişilerin ekonomik kararlarını yakından etkiler. Vergi yükü hesapları ise gerek vergilerin ekonomiye etkilerini, gerekse vergilemede eşitlik açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle vergi yükü incelemeleri vergi politikaları açısından olduğu kadar vergilerin ekonomik etkilerine ulaşmak açısından da yapılmaları zorunlu incelemelerdir. Tüm Maliye Politikası araçlarının zamanında ve etkin bir biçimde kullanabilmeleri için vergi yükü hesaplarının yapılmış olması zorunludur. Ayrıca Devlet Ekonomik gelişme sırasında bazı sektörlerin vergi yükünü azaltarak gelişmelerini teşvik edebilir. Vergi yükü hesaplan Ülkeler arasında siyasi ve ekonomik entegrasyonlar içinde geçerlidir. Çalışmanın birinci bölümünde vergi yükü tanımı ve kavramları, vergi yükü araştırmalarının amacı, tarihsel gelişimine yer verilmiştir. İkinci bölümünde Türkiye'de vergi yükü ve vergi yüküne etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümünde ise“Eskişehir'de Gelir Vergisi Açısından Bir Vergi Yükü Araştırması”yapılmıştır. Bu çalışmamızda Eskişehir'de ücretliler üzerinde vergi - yükü ve beyannameli mükelleflerin meslek ve gelir grupları itibariyle vergi yükü hesaplamalı rina yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Taxes and the distribution of tax /burden effect the economic decisions very closely, on the other hand the computation of tax burden is very important both from the pait of effects on economy and the principle of eguity. So, studies on tax burden is very necesary to determine the economic effects of taxes and from the part of tax policy. To use to instruments of fiscal policy efficiently and at the right time, it is necessary to complete the computations of tax burden. Further moire, thestate may decide to incite some of the sectors during the develop ment process by reducing the tax burden of those sectors. Tax burden compututions is also necessory for economic and political inteyrations. In the first chapter of this thesis, we examined the definition and types of tax burden, the objects of tax burden computations and a short history of that concept» In the second part, tax burden in Turkey and the factors effect tax burden is considered. And finally in the thirl chopter, we made a nesearch on“Tax Burden in Eskişehir from the point of In come tax.”ta this thesis, the corapututains of tax burden on waye-earners and payers who earn income from in depdent personei services and commercial activities is also included.