Türkiye'de kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve elektronik vergi sistemleri
Combating shadow economy in Turkey and electronic tax systems
  1. Tez No: 508983
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kayıt dışı ekonomi, son 30 yıl içinde dünya ekonomisinde önemli bir boyuta ulaşmıştır. Devletlerin büyük yatırımlar yapmaları ve kamu harcamalarındaki artışların finanse edilmesi amacıyla ekonominin üzerine yükledikleri vergi yükü, kayıt dışı faaliyetlerde artışların olmasına neden olmaktadır. Bu çalışma ile kayıt dışı ekonomiye ilişkin bir değerlendirme yapılarak, kayıt dışı ekonominin gidişatını saptamak, Türkiye'nin OECD içerisindeki durumuna bakmak, yapılan yeni projeler neticesinde kayıt dışı ekonominin engellenmesinde sağlayacağı faydaların incelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla, kayıt dışı ekonomi tanımından bahsedilmiş ve buna bağlı olarak kayıt dışı ekonominin var olmasına neden olan etkenler sıralanmıştır. OECD ülkelerinin ekonomilerinin durumu geçmiş yıllardaki çalışmalar ile yansıtılmaya çalışılacak, Estonya ve Türkiye özelinde kıyaslamalar yapılarak ülkelerin gelişme safları hakkında analizlerde bulunulacaktır. Tezin son aşamasında kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesine yönelik çalışmalar ve Gelir idaresi Başkanlığınca gerçekleştirilen elektronik takip ve analiz sistemlerinin ekonomimize sağlayacağı katkılar anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The shadow economy has reached an important dimension in the world economy in the last 30 years. The tax burden placed on the economy by the state to make large investments and to finance the increases in public expenditures causes increases in informal activities. This study unregistered made an assessment of the economy, to determine the course of the informal economy, Turkey's look at the situation within the OECD, unregistered held on new projects sequel is aimed at examining the benefits in preventing the economy. For this purpose, the definition of the informal economy has been mentioned and the factors causing the existence of the informal economy have been listed accordingly. The condition of the economies of the OECD countries will attempt to reflect the work of the past years, Estonia and Turkey will be made in the analysis of developments in the ranks of countries making specific comparisons. The studies to prevent the informal activities in the last stage of the thesis and the contributions of the electronic monitoring and analysis systems realized by the Revenue Administration Department to our economics will be explained.