Özel okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ve bu davranışların okul başarısına etkisi
The Leadership of private school principals behaviours and the effect of this behaviours to the schooll success
  1. Tez No: 133581
  2. Yazar: TAŞAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Okul yöneticilerinin liderliği, özellikle 1980'lerden itibaren etkili ve başarılı okullar olarak nitelendirilen okullar üzerinde gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarla birlikte yeniden gündeme gelmiştir. Okul yöneticilerinin liderlik davranışları üzerinde geçmişte de çeşitli araştırmalar yapılmış olmasına karşılık bu yıllardan itibaren eğitim ve okul yönetiminde yeni bir liderlik kavramlaştırması olarak öğretim liderliğinden sıkça söz edilmeye başlanmıştır. Böylece okul yöneticiliği yerine de eğitim ve öğretim liderliği ifadeleri daha çok tercih edilir olmuştur. Bu çalışmalara paralel olarak okul yöneticisi yetiştirmeye dönük programlarda da bir takım değişiklikler gündeme gelmiştir. Okul yöneticilerinin aynı zamanda birer eğitim ve öğretim lideri olarak yetiştirilmesi, eğitim ve okul yöneticisi yetiştirmesi programlarında temel amaç olmuştur. Ülkemizde ise, yakın zamanlarda Millî Eğitim Bakanlığınca bazı standartlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Ancak eğitimle ilgili mevzuat incelendiğinde Türkiye'de okul müdürlerinden liderlikten çok yöneticilik yapmaları beklendiği söylenebilir. İlköğretim basamağının eğitim sistemi içerisinde önemli bir yere sahip olduğu önemli bir gerçektir. Çünkü bireyler yaşamaları için gerekli en temel öğrenme yaşantılarını burada geçirir ve bilgi, becerisi, tutum yönünden kalıcı davranışları yine bu öğretim basamağında kazanırlar. İlköğretim basamağının bu önemli işlevi nedeniyle, bu kurumda çalışan okul müdürlerinin davranış ve fonksiyonları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ülke eğitiminde önemli yer tutan Özel İlköğretim Okulu Müdürlerinin öğretim liderliği görevini yerine getirme derecelerinin belirlenmesi ve okul başarısına etkisi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmada tarama metodu kullanılmıştır. Amaca ulaşabilmek için araştırmacı tarafından uyarlanan anket İstanbul ilinde görev yapan özel ilköğretim okulu müdürlerine uygulanmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çıkan sonuçlara göre özel ilköğretim okulu müdürlerinin cinsiyet, branş değişkenine göre öğretim liderliği davranışlarına ilişkin algıları arasında anlamlı bir fark yoktur. Eğitim düzeyi kıdem, yaş değişkenine göre özel ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim liderliği algıları arasında anlamlı bir fark vardır. Bu farklar literatürdeki bulgular ile uyum içindedir. Ayrıca başarılı ilköğretim okulu müdürlerinin görev yaptığı okulların liselere giriş sınavı başarısı ve doluluk oranı daha yüksektir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the result of researches converged on the efficient and successful schools of the developed countries after 1980's, the leadership traits of schooj administrators have been on the agenda: Although, several reseasches had been conveyed on the leadership on the education and school administration has been issued after that period. So, it is preferred“education and training leadership”instead of“school administration ”as a title. And with that, something has changed at the“school administrators, training programmes.”The only aim of school administrators, education and training programmes is to train school administrators as education and training leaders at the same time. Recently, some standards have been issued for Ministry of National Education in Turkey. But, if we look up the regulations of education, it is clearly seen that, school principals, are expected as school administrators instead of school leaders. It is an important fact that primary school plays an important role in educationl system. Because, individuals achieve the basic learning process here which is necessary for their further life and they also gain permenant attitudes by the way of information, skill, behaviour in primary school. Because öf this important function of primary school the school principals' behaviours and roles are very important. So that, the main aim of the research is to determine the level of success of primary school principals who have a great importance of the country leadership 's duty and the effect on the succes of their school. In this research, scanning method was used to achieve the goal. Two researchers applied the inquiry to the private primary school principles in Istanbul and the results were analyzed. The results of the inquiry proves that, there isn't any important difference among the school principals according to the variation qf their sexes and branches. But, there is a great difference among the school principals with their educational leadership and perceiving characteristics, thinking the variation of their educational backround, experience and age. These differences are in accordance with the results of the researchhes. Moreover, the schools of successful primary school principals have the higher rate of success at the university exam and the higher student rate. VIII